Forum Zverinice

Prosimo, da se prijavite or registrirate .

Prijavite se z uporabniškim imenom, geslom in dolžino prijave
Napredno iskanje  

Novice:

Vse nove uporabnike naprošamo, da se najprej predstavijo v forumu O članih in upoštevajo pravila foruma.
Hitri vodnik za nove in bodoče lastnike
Društveni telefon: +386 70 775 734
Vabimo vas, da se nam pridružite v Facebook skupini Zverinice

Strani: [1]   Dol

Avtor Tema: bolezni  (Prebrano 681 krat)

0 Uporabnikov in 1 gost spremljajo to temo.

zobek

• golič
  • *
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 3
bolezni
« : ponedeljek 14 februar, 2011, 17:19:12 17:19 »

Ker se še vedno odločam o nakupu  :ferret: in tudi dosti berem na naših in tujih straneh...vidim, da je kar dosti poudarka na boleznih. Razni tumorji, diabetes in ostale neprijetne zadeve :/ me zanimajo še vaše izkušnje.
Prosim, če mi še vi napišete koliko težav dejansko imate, ste imele s svojimi  :ferret: glede na to, da vas je tukaj kar dosti že iskušenih :old:
Naprimer kaj jim je bilo, kakšni so bili stroški za veterinarja, kakšno starost so dočakali, so bili trgovinski ali od rejca...
Bi bilo fino, da dobim mal predstave :?: koliko je dejansko teh neprijetnih  :_( zadev.
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 10.706
  • Beastmaster
    • zverinice
Re: bolezni
« Odgovor #1 : ponedeljek 14 februar, 2011, 18:38:54 18:38 »

Po pravici, ce dihur pri petih letih se nima hujsih zdravstvenih tezav, je to ze skoraj cudo bozje. In je za pricakovati, da se bodo slej ko prej pojavile. Vecinoma gre za razna rakava obolenja med katereimi prednjacita inzulinom in tezave z nadledvicnimi zlezami, sledi limfom ... Obe prvi zadevi sta naceloma resljivi, oz. vsaj obvaldljivi na daljsi rok (operacija, zdravila, ...), limfom zal ni.
Diabetes je pri dihrujih izjemno redka zadeva.

Kar se tice mladicev, vecina (cca. 95%) je okuzenih vsaj z usesnimi garjami, ki so skrajno zoprna zadeva in ce se jih prvic ne lotis z "dovolj mocnim mitraljezom", se zna zadeva ponavljati.

Kar se tice mojih dihurjev:
- Kuna,7 let, kupljena pri rejcu: inzulinom (3-4 leta na terapiji), nadledvicne zleze, vmes, sploh zadnje leto vse razno razne infekcije, predvsem zaradi oslabljenega im. sistema zaradi dolgotrajne uporabe kortikosteroidov), evtanazirana
- Gulo, 4 leta, posvojen kot mladič, od rejca iz Avstrije: poginil med operacijo vranice, sum na tezave z nadledvicno zlezo
- Tidra, 7,5 (min.), posvojena, od rejca iz Avstrije: limfom, pogin - prej ni imela vecjih zdravstvenih tezav, slab mesec pred poginom je nenadoma ohromela na zadnje tace
- Trinity, 2 leta, posvojena: poginila med urgentno operacijo ciste, ki je blokirala crevo. Kot se je izkazalo ob patoanatomski sekciji, je imela (kronicne) tezave s srcem

- Taz, letos bo stara 8, posvojena: inzulinom (odkar je poginil Gulo, se pravi 3 leta), tezave z adrenalkami, ledvice so "buhpomagi", kronicno vnemanje in polnenje paranalk, zato smo jih odstranili, slepa, zobje so tudi "buhpomagi", ampak si je zaradi ostalih tezav pac ne upamo spravljat pod narkozo, sploh, ker bi bilo verjetno potrebnih vec posegov
- Tito, letos bo 4, posvojen, od rejca: zaenkrat nima tezav razen poskodbe enega ocesa, na katerega od takrat ne vidi vec.
- Neo, letos bo 3, posvojen kot mladic, trgovinski: poskodba hrbtenice, tezave povezane s tem, predvsem kornicno polnenje paranalnih zlez
- Skrat, letos bo 2, posvojen kot mladic, od rejca: poskodba ob rojstvu - mama mu je odgriznila del zadnje tace in del repa, od rojstva slep na eno oko (nima veze z zgoraj opisano poskodbo, gre za genetski defekt)

- Yoda, cca. 3, posvojen, trgovinski: kronicna odpoved ledvic, sum na diabetes
- Vlado, letos bo 4 (se mi zdi), posvojen, od rejca: poskodba hrbtenice, posledicno ne kontrolira defekacije, poskodba zob

Skoraj vsi (razen Kune, Yode in Skratka) so vsaj enkrat imeli ECE, usesne garje, kaksen pa se kaksno "eksoticno" rec. Od ostalih dihurjev, ki so bili pri meni "prehodno", prevladujejo usesne garje, ECE, nekaj respiratornih obolenj, nekaj gastritisov. Tujka nisem imela nobenega, vsaj ne takega, da bi bilo potrebno operitati. Pri prvi dihurki jih je bilo sicer nekaj, ampak smo imeli vsi vec srece kot pameti in je slo vse samo ven. Mislim, da smo pridelali se kaksen zlomljen krempelj.

Vsi so kastrirani, moja osebna cetvorka se poimplantirana. Letos to isto (implant) caka se Yodo in Vladota. Vsem vsaj enkrat letno pogledam kri, Skrat in Tito sta jo tudi ze nekajkrat darovala.

Stroski ... pojma nimam.

P.s. Tisti rejci so vsi res bolj rejci kot vzreditelji.
Evidentirano
You become responsible, forever, for what you have tamed.

Masa

• moderator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 4.495
« Odgovor #2 : ponedeljek 14 februar, 2011, 21:34:20 21:34 »

Jaz nimam o svojih trenutno kaj veliko dodat, razen zelo vztrajnih garij in Maximusovih zob nimajo tezav (trkam na les). Res pa je, da nobeden se ni vec kot dve leti star. Liesl je oce poginil lani junija zaradi odpovedi ledvic (pri starosti 5,5 let), Maximusu je pa babica konec lanskega leta poginila zaradi tumorja na crevesju, pri podobni starosti. Vsi stirje prihajajo od vzrediteljev.

Tole je pa primer, kako bi morala vzreja dihurjev izgledati. Na zalost je takih zelo zelo zelo malo.
Evidentirano

zobek

• golič
  • *
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 3
« Odgovor #3 : torek 15 februar, 2011, 18:46:07 18:46 »

Uf Maja, že samo na tvojem številu  :ferret:  in izkušnjah izgleda da je zdravstvenih težav pri dihurjih res veliko  :(
Maša, s tabo se pa strinjam kako bi morala izgledati vzreja. Sem tudi sama že zasledila nekaj podobnih primerov  pri brskanju, vendar res žal samo na tujih straneh :( pri nas smo pa verjetno še daaaleč od tega. S tako vzrejo, da bi se dejansko parilo samo zdrave dihurje bi verjetno bilo tudi bolezni manj  :?: Al kaj pa vem  :think:
Jah nič, zgleda da bom kar še mal premlevala o nakupu  :ferret: , namreč res si želim v svojo družbo spet pripeljat še enega ljubljenčka....v drugi opciji mi je pa kunček ovnač, ki bi bil pa tudi za mojega 5letnika bolj primeren. Bomo videli.

Hvala obema  :thnx:
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #4 : torek 15 februar, 2011, 19:04:38 19:04 »

Ok, jaz ravno reprezentativen primerek nisem ... Konec koncev imam doma "kripl bataljon" precej namensko - pac sem temu kos.

Ampak je dejstvo, da pri mladih zelo prednjaci okuzenost z garjami, res redki so tisti, ki jih nimajo, nekje po 4., 5. letu pa je pri vecini za pricakovati tezave. Take resne.
Evidentirano

c4ndle.light

• moderator - član
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 1.407
« Odgovor #5 : torek 15 februar, 2011, 19:34:55 19:34 »

Pri nas je pa tako:

Rožica, stara 2 leti, nobenih večjih težav, razen seveda garje in pa ravnokar ozdravljen prehlad.
Jupi, okoli junija bo star 2 leti ima za sabo že operacijo, iz mehurja so mu odstranili kamen, ki se je tvoril iz kristalov(več bi znala Maja povedati :embarassed:). Koncentracija snovi, ki je najbrž kriva za ta kamen, je še vedno previsoka in hodimo na preglede.
Stroški operacije in okrevanja: okoli 300€
Evidentirano

ursika_ursi

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 3.110
    • Photobucket
« Odgovor #6 : torek 15 februar, 2011, 22:30:46 22:30 »

Pri meni pa takole: Biba stara 2 leti in pol, nobenih problemov, razen 1x vnetje ušes in zlomljen in zasukan krempelj.

Adam, star okrog 9 mesecev- zaenkrat brez težav, je pa res, da ga imam šele od septembra. Čaka ga kastracija in to je to.

Stroški: pri Bibi kastracija 120€, kapljice za ušesa 6€; pregled+injekcije ob zlomljenem kremplju 10€. Pri Adamu še nobenih stroškov kar se zdravja tiče.
Evidentirano

Ewa

• Član društva
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 1.219
    • Moje fotografije
« Odgovor #7 : torek 15 februar, 2011, 22:48:03 22:48 »

Felix: iz trgovine, kronično mašenje žlez, hormonsko neravnovesje že od začetka, sta 3 leta
Fen: tudi iz trgovine, zaenkrat na srečo zdrav in brez problemov (enkrat smo praznili žleze), star 2 leti
Loren: posvojena, menjala 3 lastnike (nekje v preteklosti imela eno leglo), doživela svašta (in to res svašta, od pobega do požiranja vsega možnega), brez problemov, stara 6 let

Evidentirano
“Let's think the unthinkable, let's do the undoable. Let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all.”
Douglas Adams

Masa

• moderator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 4.495
« Odgovor #8 : sreda 16 februar, 2011, 00:08:54 00:08 »

Hm, glede stroskov lahko Pilgrima dodam... Samo zadnje (in koncno zdravljenje; ne v Sloveniji) je naneslo okoli 600-700€. To je bila odstranitev paranalnih zlez + dezurni veterinar, ko so ga cez noc poskusali popravit + zdravila, infuzije, kremiranje in take stvari.
Evidentirano

nastja

• zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 283
« Odgovor #9 : sreda 16 februar, 2011, 17:51:33 17:51 »

Lp, jaz bi vam pa malo "zasmetila" temo in vprasala, ce je kje kaksna stran o staranju dihurjev (me zanima, kako in kdaj prib. se zacne, kdaj postanejo manj igrivi itd.), ker je, kljub temu da se mi zdi da obstaja, sedaj nikakor ne najdem :ashamed:
Hvala.
Evidentirano

Jana

• Glavni moderator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 2.981
« Odgovor #10 : sreda 16 februar, 2011, 19:57:42 19:57 »

Nekaj o tem je Maja pisala tukaj (klik).
Evidentirano
Nikoli ne bodi zadovoljen s tistim, kar si, če želiš postati tisto, kar nisi; kajti tam, kjer si postal zadovoljen, boš tudi ostal.

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #11 : sreda 16 februar, 2011, 20:35:28 20:35 »

In tukaj sem dala link.
Evidentirano

nastja

• zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 283
« Odgovor #12 : četrtek 17 februar, 2011, 19:36:48 19:36 »

Hvala. Lp.
Evidentirano
Strani: [1]   Gor