Forum Zverinice

Prosimo, da se prijavite or registrirate .

Prijavite se z uporabniškim imenom, geslom in dolžino prijave
Napredno iskanje  

Novice:

Vse nove uporabnike naprošamo, da se najprej predstavijo v forumu O članih in upoštevajo pravila foruma.
Hitri vodnik za nove in bodoče lastnike
Društveni telefon: +386 70 775 734
Vabimo vas, da se nam pridružite v Facebook skupini Zverinice

Strani: [1]   Dol

Avtor Tema: "star" dihur  (Prebrano 800 krat)

0 Uporabnikov in 1 gost spremljajo to temo.

mashy

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 903
"star" dihur
« : nedelja 04 oktober, 2009, 12:25:46 12:25 »

Že nekaj časa razmišljam in opazujem mojega  :ferret:, ki je star 4leta in pol, kako se spreminja. Da ni več rosno mlad. Zanima me, kakšne spremembe ste vi opazili, na vašem  :ferret:, da se je postaral?

Naš Vili normalno je, pije in se igra in nori 600 na uro, opažam pa, da se hitreje utrudi in da več spi. Po dobre pol ure razgrajanja ima dovolj in gre spat. Včasih je bil pokonci po 3 ure skupaj, zdaj pa nič več  :(
Evidentirano

Ewa

• Član društva
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 1.219
    • Moje fotografije
Re: "star" dihur
« Odgovor #1 : nedelja 04 oktober, 2009, 12:28:30 12:28 »

Pri moji Loren (maja bo 5) tudi opažam, da več spi. Sicer še vedno hiperaktivna in pretepaška, se pa med igro pogosto prej odplazi v kletko počivat, med tem ko onadva mulca norita. Drugih znakov pa nisem opazila.
Evidentirano
“Let's think the unthinkable, let's do the undoable. Let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all.”
Douglas Adams

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 10.706
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #2 : nedelja 04 oktober, 2009, 13:41:46 13:41 »

Ah ... tema do katere slej ko prej pridemo vsi, ceprav bi si zeleli, da ne bi bilo tako.

Ena od lastnosti dihurjev, nad katero se navdusujemo vsi njihovi lastniki, je njihova radovednost, norenje, tista nora energija s katero letijo skozi dneve. Ne vem, morda je ta intenzivnost s katero zivijo kriva za to, da je njihovo zivljenje tako kratko (prekratko). Dejstvo je, da kljub temu, da bi si vsi zeleli, da bi nas dihur docakal vsaj 10 let, ce ne vec, takih dihurckov ni dosti.

Povprecna zivljenjsko doba dihurja je med 5 in 8 let. Kar pomeni, da so dihurji, pri 3h, 4h, 5h letih (zavisi od posamezne zivali, njenih genetskih predispozicij, oskrbe, boleni, ...) ze smatrani za starejse. To je obdobje, ko lastniki najprej opazimo, da se je dihurcek "zresnil", malo umiril, vecina se jih raje crklja, vec spijo, obdobja nore igre so krajsa. Kasneje je spanja vedno vec in se posebno pozimi, se nam zazdi, da dihur vsaten res samo zato, da gre jest, naredi en krog po sobi/stanovanju, opravi potrebo in gre nazaj spat. Nekateri postanejo izbircni in jedo le svojo najljubso hrano (dihurje je v tej starosti res precej tezje navaditi na novo hrano, nekatere skoraj nemogoce).

Zal se v tem obdobju obicajno zacnejo tudi najpogostejse zdravstvene tezave. Dihurjev imunski sistem ni vec tisto kar je bil, tako da so pogostejsa razna vnetja zelodcne suznice (kronicna okuzba s Helicobacter mustelae), tudi "mimoidoci" virusi in bakterije veckrat povzrocijo razna obolenja. Posledice se zacno kazati tudi zaradi neustrezne prehrane, nastanitve, ...

Lastniki zacno opazati spremebe na dlaki - menjava ni vec tako intenzivna in ocitna, dlaka je obicajno manj svetleca, malo redkejsa, nekateri dihurji zacno siveti, koza postane bolj suha. Zacno se opazati spremembe na oceh - vid se slabsa, nekaterim se lahko pojavi katarakta (siva mrena), vidne so tudi spremembe v ustni votlini, nabere se zobni kamen, zobje zacno spreminjati barvo (sploh kaksen, ki je odkrusen), pogostejsa so vnetja obzobnih tkiv, ... Nekateri dihurji kazejo posledice staranja tudi na kostnem in misicnem tkivu (misice atrofirajo). Sicer niso tako podvrzeni artritisom kot npr. stari psi, vendar se pojavalja tudi pri dihurjih, poleg drugih moznih sprememb.

Ce se pri mlajsih dihurjih pogosto srecujemo z uregencami zaradi razgrizenih in pozrtih gumijastih igrack in drugih stvari, pri starejsih podobne simptome povzrocajo dlacne kepe. Zato je pri njih v obdobju menjave dlake krtacene res pomembno (tudi, ce je menjava manj intenzivna) in tudi dodajanje paste proti dlacnim kepam, oz. drugih pripravkov, ki pospesujejo prebavo (vazelin, ...).

Poleg tega se zal zacno pojavljati tudi prvi znaki bolj usodnih in resnih bolezni, ki pestijo male vragce. Inzulinom, tezave z adrenalkami, limfomi, kardiomiopatije ... so diagnoze, ki jih nihce ne zeli slisati, so pa zal realnost. Zato morajo biti lastniki se bolj pozorni na hujsanje, obcutno zmanjsan apetit, kasljanje, izgubljanje dlake, izrazen spolni nagon ali sekundarne spolne znake pri kastriranih zivalih, strmenje "v prazno", zanasanje pri hoji, ... vse to so znaki, pri katerih ne gre odlasati, ampak je dihurja potrebno cim prej peljati k veterinarju. Pri vecini bolezni se vsaj na nek nacin in vsaj nekaj casa (brez tega, da bi dihur trpel) da podaljsevati kvaliteto zivljenja, pri nekaterih so mozne operacije, vendar pa tako zdravljenje ni poceni, okrevanje je lahko dolgo, dogaja se, da je potrebno dihurja hraniti rocno, terapije morajo biti izvajane dnenvno (veckrat dnevno), lahko do konca zivljenja. To so stvari o katerih bi morali razmislajti ze pred nakupom zivali ...

Kaj lahko naredimo ... Procese staranja lahko vsaj malo upocasnimo in ublazimo z ustrezno prehrano ze v mladosti (kvalitetna hrana z visoko vsebnostjo proteinov in mascob in cim manjsim delezem rastlinskih sestavin, cim manj/nic enostavnih ogljikovih hidratov - sladkorjev), z rednimi preventivnimi pregledi (pri mlajsih dihurjih se priporoca pregled 1x letno, pri starejsih na pol leta), z bogatenjem njihovega zivljenja (dihurji se hitro zdolgocasijo in navelicajo vedno enih in istih igrac/okolja) - uporabljamo razne stimulatorne igrice in igrace, raznovrstno prehrano, preprecujemo stres, pazimo na spremembe v temperaturi okolja (se posebno poleti), ...

En precej pomemben aspekt je tudi druzba drugega dihurja. Ce si za dihurja zelimo druzbo (priporocljivo), je najbolje, da jo dobi cim prej. Dlje kot je dihur sam, tezje bo prisleka sprejel. Pozornost je potrebno nameniti tudi starostni razliki, ta naj ne bi bila vecja od 3 let (bolje je manj), oz. jo prilagajamo starosti satrejsega dihurja. Vsi vemo, da so mladicki neumorni, nimajo obstanka in vcasih tudi ne mere. Pripeljati takega razgrajaca za druzbo gospe/gospodu srednjih let, ki potrebuje ze vec pocitka, ni najboljsa ideja. Poleg tega moramo pri novincih vedno vzeti v zakup tudi moznosti raznih nalezljivih bolezni in starejsi kot je dihur, tezji bo potek in okrevanje dolgotrajnejse.

m.
Evidentirano
You become responsible, forever, for what you have tamed.

Ewa

• Član društva
  • Odjavljen Odjavljen
    • Moje fotografije
« Odgovor #3 : nedelja 04 oktober, 2009, 14:03:56 14:03 »

Glede hrane me nekaj zanima. Moji trije imajo skupaj hrano (logično) in ko smo dobili Fena sem kupila še TF Baby. V mešanici (poleg TF, Orijen in še ene, ki se ta trenutek en spomnim imena  :P) tako dobivajo še malo "babyja". Je pametno to mešat? Ali naj v to mešanico (glede na to, da je Loren po dihurskih kriterijih že "starka") dodam še TF za starejše dihurje, ali je to bolj marketinška poteza? Dobivajo še surovega in kuhanega piščanca, občasno tudi kakšno jajce (kar Loren poje vse in to z navdušenjem, edini "špuravček" pri nas je Felix).

Kje v LJ kupujete Hilsov a/d?  :embarassed:
Evidentirano
“Let's think the unthinkable, let's do the undoable. Let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all.”
Douglas Adams

blyss

• huda zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 575
« Odgovor #4 : nedelja 04 oktober, 2009, 16:19:37 16:19 »

Tudi sama opažam te spremembe pri Rudiju. Učke ima bolj motne, sliši bolj slabo, več spi, bolj počasi se premika. Vseeno pa ima še vedno dobro kondicijo.
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #5 : nedelja 04 oktober, 2009, 17:29:33 17:29 »

Senior ferret je marketinska poteza. Jaz je ne bi in je nisem, dajala nobenemu svojemu dihurju. Lahko bi edino zamenjala baby TF za active TF, ampak mislim, da ni nobene potrebe.
Evidentirano

Ewa

• Član društva
  • Odjavljen Odjavljen
    • Moje fotografije
« Odgovor #6 : nedelja 04 oktober, 2009, 19:38:05 19:38 »

Se mi je zdelo, da bo kaj takega. Active TF itak dobivajo, za Fena pa sem zraven kupila še eno vrečko baby TF-ja, ki ga bojo dobivali, dokler ga ne porabim.
Evidentirano
Douglas Adams

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #7 : nedelja 04 oktober, 2009, 20:02:32 20:02 »

Jasno, nisem mislila, da ga vrzi stran  ::)
Evidentirano
Strani: [1]   Gor