Forum Zverinice

Prosimo, da se prijavite or registrirate .

Prijavite se z uporabniškim imenom, geslom in dolžino prijave
Napredno iskanje  

Novice:

Vse nove uporabnike naprošamo, da se najprej predstavijo v forumu O članih in upoštevajo pravila foruma.
Hitri vodnik za nove in bodoče lastnike
Društveni telefon: +386 70 775 734
Vabimo vas, da se nam pridružite v Facebook skupini Zverinice

Strani: [1]   Dol

Avtor Tema: Zastrupitev s THC  (Prebrano 3001 krat)

0 Uporabnikov in 1 gost spremljajo to temo.

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 10.706
  • Beastmaster
    • zverinice
Zastrupitev s THC
« : nedelja 18 oktober, 2009, 21:11:00 21:11 »

THC oz. tetrahidrokanabinol je snov, ki jo najdemo v konoplji (Canabis sativa) in je znana po svojih psihoaktivnih lastnostih ob zaužitju oz. kajenju. Marihuana je najbolj uprabljana nelegalna droga v svetu, zato se ni čuditi, da se tudi med živalmi pojavljajo primeri zastrupitve s THC.

V večini primerov zastrupitve pri živalih gre za zaužitje (tako posušenih delov rastline, kot tudi "izdelkov" namenjenih zaužitju - "kukiji", ipd.), obstajajo pa seveda tudi primeri, ko uživalci droge živali namerno izpostavijo aktivni učinkovini.

Klinični znaki zastrupitve se THC se začno kazati približno 30-90 minut po zaužitju oz. vdihavanju dima in lahko trajajo celo do 72 ur (čas zavisi od velikosti in teže živali ter seveda količine zaužite oz. vdihane substance). Najpogostejši znaki so depresija, razširjene zenice, nekoordinacija, mišični krči, padec telesne temperature, bradikardija (upočasnjen ritem srca), preobčutljivost kože na zunanje dražljaje, halucinacije, agresija, nistagmus (vrtenje oči), nekontrolirano oglašanje, inkontinenca, epileptiformni naladi, bruhanje (v nekaterih primerih), driska, kot posledica nekaterih zgoraj omenjenih znakov lahko tudi koma ali smrt (pri zares velikih odmerkih).

Če vemo, da je žival zaužila konopljo, lahko v prvih nekaj minutah po zaužitju poskušamo izzvati bruhanje (s slano vodno raztopino ali medicinsko (!) raztopino vodikovega peroksida), lahko ji damo aktivno medicinsko oglje, ki preprečuje absorpcijo. Če so klinični znaki že prisotni, bruhanja ne izzivamo, saj je učinek THC tudi zmanjšan refleks bruhanja. Žival peljemo k veterinarju, kjer povemo s čim se je zastrupila, saj je od tega odvisna terapija. Zdravljenje je simptomatsko (ogrevanje, infuzija, zdravila za dvig krvnega tlaka, zdravila za kontrolo epileptiformnih napadov), potreben je nadzor nad živajo, saj so hud padec telesne temperature, padec tlaka, preveč upočasnjeno bitje srca in možne alergične reakcije, lahko usodni.

Vir:
- The Merck Veterinary Manual; http://www.merckvetmanual.com/mvm/index.jsp

© Maja Čonč
« Zadnja sprememba: nedelja 18 oktober, 2009, 21:13:06 21:13 maja01 »
Evidentirano
You become responsible, forever, for what you have tamed.

Dr.Pamet

• zverinica
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 124
Re: Zastrupitev s THC
« Odgovor #1 : nedelja 18 oktober, 2009, 21:51:29 21:51 »

LoL

A smem vprašat kako zanesljiv vir je to? in če je,na podlagi kolkih in kakšnih zdravstvenih pregledov živali bazira to?
Namreč sem glede tega zelo radovede,ker še tega nisem doživel pri nobeni živali. Sem pa samo slišal,da bi naj srna bila ena izmed teh živali,ki so obsedene s to rastlino in si nemorejo pomagati,ampak jih vonj avtomatsko privlači.
Kar se tiče srn nisn 100% niti neverjamem tega,ker sem že nekaj Jagrov vprašal in po njihovem dosedanjem delu,še tega nikoli niso slišali niti si nebi morali misliti.

Glede THCja pa seveda,aktivira psihoaktivne lastnosti,kar pa ne pomeni da imaš halucinacije,ker preprosto ni možno!
Tvoj ali živalski nivo THCja v krvi ne more presegat določene meje,torej ni smrtna v nobenem primeru.

Obstajal je nekoč podatek,da bi naj 1 sam človek umru od te rastline in sicer Bruce Lee,na kar je pozneje se izkazalo da sploh ni res,ker je namreč poskil njemu neznano rastlino in zaradi tiste je njegova smrt nastopila.
Torej podatek je bil popravljen v KOLIKO LJUDI JE UMRLO OD TEGA = 0,0000
Evidentirano

Ewa

• Član društva
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 1.219
    • Moje fotografije
« Odgovor #2 : nedelja 18 oktober, 2009, 22:29:09 22:29 »

Kar se srn tiče, sem že slišala, da so popasle kaj "pridelka".  :supid:
Evidentirano
“Let's think the unthinkable, let's do the undoable. Let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all.”
Douglas Adams

Majci_1

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 1.190
« Odgovor #3 : nedelja 18 oktober, 2009, 22:31:14 22:31 »

Vodikov peroksid (H2O2) se ponavadi uporablja zgolj v kozmetične namene, je pa res da se lahku uporablja v prehrambene namene. Določene raztopine lahko brez dodatnih stabilizatorjev razpadejo na vodik in kisik. Prosim, da v nadaljnih člankih uporabljaš bolj konkretne podatke kot je naprimer ta, da je primerna le 3% raztopina ali manj, ker je 3% zelo zelo močna raztopina. Uporablja se tudi kot ustna vodica, kjer pa je najbolj primerna 1% raztopina, vse ostalo je premočno.
Peroksid je odlično razkužilo, ker "pobije" večino škodljivih mikroorganizmov že v 3% raztopini. To vedo tudi v bolnišnicah, kjer so ga v preteklosti, ko trg še ni bil preplavljen z raznimi farmacevtskimi produkti, tudi uporabljali. Npr. Spitaderm (?) je razkužilo za roke, v katerem je seveda tudi peroksid.
Zato je predlog sledeč, kupite si eno malo stekleničko, nalijte noter 3% peroksid in jo dajte v omaro z domačo lekarno.
Uporaba, peroksid ni tako invaziven kot alkohol, vendar ga vseeno čutimo, ko "zacvre" škodljivce.

Kar pa se tiče aktivnega oglja.... je pa stvar sledeča.
Aktivno oglje ima veliko površino, na katero veže snovi, ki imajo ob zaužitju škodljive učinke na telo npr. strupene kemikalije, preveliki odmerki zdravil. Tako se zmanjša oz. prepreči prehod teh snovi v krvni obtok in pospeši njihovo izločanje iz telesa z blatom.
V prebavilih veže aktivno oglje na svojo površino tudi povzročitelje driske ter pline, ki nastajajo v črevesju in povzročajo občutek neugodja, napihnjenosti in krče v prebavilih.
Aktivno oglje ne prehaja iz prebavil v krvni obtok, se ne presnavlja in se izloča skozi črevesje, skupaj z vezanimi snovmi.
Zdravilo pomaga pri driski, ki je posledica okužbe prebavil, npr. pri zastrupitvah s hrano.
Zdravilo se uporablja tudi kot prva pomoč pri zastrupitvah zaradi zaužitja strupenih kemikalij in previsokih odmerkov številnih zdravil. Ob sumu na zastrupitev nemudoma pokličite zdravnika in ravnajte po njegovih navodilih.
Nekatere pomožne snovi (azorubin-E122, oranžno FCF-E110, črno PN-E151), ki so sestavni del ovojnice trdih kapsul, lahko povzročijo alergični tip reakcij, vključno z astmo. Alergične reakcije so pogostejše pri ljudeh, ki so preobčutljivi na acetilsalicilno kislino.

Kar pa se tiče zastrupitve z THC.... o tem ti pa lahko napišem cele romane, ker trenutno ravno pišem knjigo o Konopljevkah.
Kot si že omenila, THC pomeni TetraHidroCanabinol (THC), vendar pa je pomembno vedeti, da je vrst THC-ja ogromno, imajo pa skoraj podobne učinke, razlikujejo. Ljudje, ( ki ne poznate kemijskih lastnosti te spojine ) seveda mislite, da je THC zgolj ena sama sestavina. Kar pa vas morem rahlo ''zbudit''.
Tako, da če hočete pisati o psiho efektih, je potrebno vedeti, da je THC v konoplji sestavljen iz THC-Delta-8, THC-Delta-9, CBD, CBN, THCV, CDC in pa CBL. Vse te sestavine so v ''travi'' in prav zaradi vseh teh snovi so ljudje in pa živali ''zadeti''. Kar pa se tiče zastrupitve.... pa je moje mnenje ( in pa mnenje znanstvenikov, ki se ukvarjajo z raziskavo Konopljevcev že več kot 30 let, konkretno govorim o projektu ICD-10 ), da je to popolna bedarija, ki si jo je izmislila skupina ''pametnjakovičev'' z diplomo. Seveda pa je realnost krepko drugačna. Če bi hoteli govoriti o zastrupitvi s THC-jem, bi moral človek ( ali žival ) zaužiti takšno količino THC-ja, ki je sploh ni moč dobiti praktično nikjer. Zaradi ''kukijev'' se ni zastrupila še nobena žival ( ali človek ), je pa res, da so bili zelo ''zadeti''. Prav tako se enak problem pojavi pri kajenju ali katerem koli drugem načinu uživanju konoplje. Količina THC-ja je v vseh primerih preprosto premajhna, da bi lahko govorili o zastrupitvi.
Na žalost pa se po celem svetu dogaja, da v medicini preprosto ne vedo ( ,veste ) dovolj. Upam da bo izid moje Knjige pripomogel k razvoju medicine. Dokazi tega pa so konkretni. Ljudje z doktorati po svetu glede tega trosijo bedarije.

Povzetek:

O zastrupitvi z THC lahko kar preprosto pozabite tako pri ljudeh kot živalih, razen o majhnih želvah in pa kuščarjih, kar pa močno dvomim da bi se našel kakšen ''marsovec'', ki bi ''bakal'' z želvo.

Kar pa se tiče uradnega izida knjige, je predviden rok 4 - 5 mesecev.  :D
Vljudno vabljeni :yes:

Lep pozdrav,

Nejc
Evidentirano
Maja & Nejc   we love ferrets <3

Dr.Pamet

• zverinica
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #4 : nedelja 18 oktober, 2009, 22:57:39 22:57 »

Nejc se popolnoma strinjam s teboj :yes:
Glede sestavin THC-ja sem pa že bral in ja drži,ima komplekso sestavo,katero ogromna večina ljudi enostavno ne razume in niti neve da obstaja več vrst t.i. "Konoplje" in THC-ja.

"pametnjakoviči" z nazivom magisterija,pa naj si prvo poskusijo in obiščejo takšne projekte kot jih je imenoval Nejc,preden se spučajo v takšno temo it sploh kaj filozofirat,čeprav nimajo pojma.
Toti svet pa eh! Brezvezni so toti dohtarji  LOOOL
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #5 : nedelja 18 oktober, 2009, 23:41:31 23:41 »

A smem vprašat kako zanesljiv vir je to? in če je,na podlagi kolkih in kakšnih zdravstvenih pregledov živali bazira to?

Kateri vir? Mislis na vir, ki je naveden v clanku ali me sprasujes kako kredibilen vir sem jaz? :rolleyes:

Prosim, da v nadaljnih člankih uporabljaš bolj konkretne podatke kot je naprimer ta, da je primerna le 3% raztopina ali manj, ker je 3% zelo zelo močna raztopina.

Ce bi bolj natancno prebral, bi videl, da pise medicinska raztopina peroksida, torej taka, ki jo lahko kupis v lekarni (in ti jo bodo pod tem imenom tudi prodali) in ki je zavedena v registru zdravil. In ja, ta raztopina je 3%. Cemu je sicer peroksid namenjen, pa morda ne sodi povsem sem notri ...

Citat
Kot si že omenila, THC pomeni TetraHidroCanabinol (THC), vendar pa je pomembno vedeti, da je vrst THC-ja ogromno, imajo pa skoraj podobne učinke, razlikujejo. Ljudje, ( ki ne poznate kemijskih lastnosti te spojine ) seveda mislite, da je THC zgolj ena sama sestavina. Kar pa vas morem rahlo ''zbudit''.
Tako, da če hočete pisati o psiho efektih, je potrebno vedeti, da je THC v konoplji sestavljen iz THC-Delta-8, THC-Delta-9, CBD, CBN, THCV, CDC in pa CBL. Vse te sestavine so v ''travi'' in prav zaradi vseh teh snovi so ljudje in pa živali ''zadeti''.
Hvala za popravek.

Citat
Kar pa se tiče zastrupitve.... pa je moje mnenje ( in pa mnenje znanstvenikov, ki se ukvarjajo z raziskavo Konopljevcev že več kot 30 let, konkretno govorim o projektu ICD-10 ), da je to popolna bedarija, ki si jo je izmislila skupina ''pametnjakovičev'' z diplomo. Seveda pa je realnost krepko drugačna. Če bi hoteli govoriti o zastrupitvi s THC-jem, bi moral človek ( ali žival ) zaužiti takšno količino THC-ja, ki je sploh ni moč dobiti praktično nikjer. Zaradi ''kukijev'' se ni zastrupila še nobena žival ( ali človek ), je pa res, da so bili zelo ''zadeti''. Prav tako se enak problem pojavi pri kajenju ali katerem koli drugem načinu uživanju konoplje. Količina THC-ja je v vseh primerih preprosto premajhna, da bi lahko govorili o zastrupitvi.
Termin zastrupitev, intoksikacija, ce zelis, se ne nanasa zgolj na zauzitje strupa, predoziranje, ipd. in posledica zastrupitve ni vedno smrt, ampak ga uporabljamo, ko na telo delujejo neke "tuje" substance, ki imajo dolocene fizioloske in/ali psiholoske ucinke. "Zadetost" torej pravzaprav sodi sem notri.
Strinjam se, da bi zival (ali clovek) zaradi samega THCja (oz. THCjev in ostalih substanc) poginila (torej v smislu odpovedi jeter, ledvic, ...) je malo verjetno, saj bi morale biti doze enormne. Kar pa, mimogrede, pri manjsih zivalih ni tako tezko doseci kot npr. pri psu ali cloveku. Tezava se pojavi, kot je napisano v clanku, zaradi ucinkov aktivnih substanc na telo, torej hipotermije, bradikardije in posledicno padca krvnega pritiska. Ce se teh stanj ne korigira, zival lahko zaradi tega pogine, samih aktivnh substance se iz telesa ne "izplavlja", ni "protistrupa" ali cesar koli podobnega. Kot pise, zdravljenje je simptomatsko (korigiras zgolj odklon vitalnih zivljenjskih funkcij), da pa simptomi izzvenijo, je potreben le cas, da "zadetost" mine.

Med zivalmi, ki so bile zastrupljene s THC se najde precej vrst (govorim o domacih zivalih), vecina jih zauzije "kukije" ali kaj podobnega, kakasen pes je tudi ze pozrl zavitek s "travo", zal obstajajo pa tudi take, ki jih ljudje nameno zastrupijo, saj sodijo, da ce je ucinek prijeten zanje, bo tudi za zivali. Zal v vecini primerov ni tako ...

Ce vas zanima kako se konkretno ta tema nanasa na dihurje (smo na forumu ljubiteljev dihurjev, ce je kdo pozabil) - ta teden smo imeli primer dihurja, ki se je zastrupil s THC(ji)&co, tako da lahko iz prve roke povem kako vse skupaj izgleda. Dihur, tezak 1400g je pojedel polovico "kukija", ki po besedah lastnice, ni bil med najbolj "svohnimi". Verjetno je ze kdo kdaj pojedel kaksnega (ali pa pozna koga, ki ga je) in ve kaksni so ucinki in koliko casa trajajo. Ce malo preracunate tezo cloveka, velikost piskotka in ucinek in enako velik odmerek in tezo dihurja, ... Bo bolj jasno o cem govorim. Klinicni znaki - apaticnost, neodzivnost, hipotermija (33,2 C - ne, nisem se zmotila) in nesposobnost regulacije telesne temperature, razsirjene zenice, nekoordinacija, halucinacije (oz. vsaj strah pred temo), inkontinenca, bradikardija, ... Natancno kako dolgo so trajali ucinki ne morem povedat, ker ura, ko je piskotek pojedel, ni bila natancno znana (enkrat v razponu 6 ur), vsekakor pa, dlje kot 24 ur. Brez intervencije bi se danes verjetno o njem pogovarjali v R.I.P. koticku ... Obupani lastnici, meni in se komu iz nasega tima se tisti hip ni zdelo kaj dosti smesno. Je pa res, da je prigoda toliko bolj zabavna danes (dihur se mi, ker sem ga imela priliko opazovati ves ta cas, vseeno smili), ko je vse ok.
« Zadnja sprememba: nedelja 18 oktober, 2009, 23:44:15 23:44 maja01 »
Evidentirano

Majci_1

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #6 : ponedeljek 19 oktober, 2009, 00:51:10 00:51 »

za 1400g je okoli 3g marihuane mogoč res malo veliko. Se pa sprašujem kakšen neodgovorni lastnik bi zadrogiral svojega ljubljenčka. Jaz nebi niti pomislil da bi kdo pihnil cigaretni dim v mojo samičko kaj šele da bi ji dal travo za jest.
če trdi,
Najbolš je, da jih vse spravimo kr na kokain, potem pa bo res zabava u bajti. Žalostno je, da se lastniki zabavajo ob misli na odziv zadrogirane živali. Na podlagi tega strogo obsojam lastnico te živali in le njo, ker jo je lahko sram, da skoraj ubije žival, ki naj bi jo imela rada.

Nebi pa temu rekel ravno zastrupitev, je pa glede na težo živali res, da je takšna količina malce preveč za možgane od dihurja, ker ima žival kar nekaj 10x manjše možgane od človeka. Zaradi tega bi lahko revčeku dala ''overdose''.

Evidentirano

Majci_1

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #7 : ponedeljek 19 oktober, 2009, 01:07:54 01:07 »

Srečen sem, da je z dihurček v stabilnem stanju, vendar pa se mi še vedno smili.
Ker sem tak tip človeka, da zelo obsojam kruto ravnanje lastnikov oz. družinskih sopotnikov ( ker so tudi te živali prav tako posamezniki in razmišljajo s svojo glavo ), zaradi česa pa me prav tako stisne pri srcu ( zaradi žalosti ) , ker nobeni živali ne privoščim, da bi zaradi nas morala trpeti.

Je pa na žalost pri nas ( in drugot ) preveč takšnega ravnanja.

Upam da je lastnico vsaj malo izučilo, če pa ne, pa naj ''kukije'' shranjuje na malčku nedostopno mesto.

LP
Nejc :jupi:
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #8 : ponedeljek 19 oktober, 2009, 01:13:41 01:13 »

Takih neodgovornih (milo receno) lastnikov, ki svoje zivali namerno drogirajo, je veliko vec kot si mislis, vseeno pa gre - upam, no, v vecini primerov za nenamerno drogiranje/zastrupitev, zivali pac pozrejo tudi kaksno stvar, ki temu (ali vsaj njim) ni namenjena.

V tem konkretnem primeru je bilo povsem nenamerno in pac nesrecna kombinacija tega, da so bili kukiji spravljeni na mestu, ki ni bilo "ferret proof" in takoj, ko je prisla domov in videla kaj se je zgodilo, je primerno ukrepala, tako da obsojanje ni na mestu. Se je sama najbolj sekirala zaradi tega kar se je zgodilo in ce bi se koncalo kakor koli drugace, si verjetno ne bi odpustila ... tako se je pa k sreci le naucila cesa (in od zdaj bodo kukiji verjetno res, tako kot sem ji rekla - v treh neprodusno zaprtih skatlah in v hladilniku zaklenjenem s petimi razlicnimi kljucavnicami, katerih kljuci bodo - eden okrog vratu, drugi pri sosolki, tretji v cevtlicnem loncku cetrti na faksu in peti doma :D).

Mislim, da se je vsakemu lastniku dihurja ze kdaj zgodilo, da je podcenil sposobnost in radovednost svoje zivali in je ta zauzila kaj cesar ne bi smela, zlezla kam kamor ne bi bilo treba ali naredila kaj drugega za kar bi si zeleli, da ne bi. Posledice so razlicne, nekatere take "pozabljivosti" se koncajo zgolj kot se ena zabavna dogodivscina v zivljenju z dihurjem, druge z nekaj neprijetnostm in kaksnim strizenjem, ciscenjem, tretje z obiskom pri veterinarju, nekatere pa so zal tudi usodne. K sreci je takih kljub vsemu najmanj ...

Glede uporabe termina zastrupitev, pa mislim, da sem razlozila v prejsnjem postu. "Zadetost" (od take ali drugacne substance, ki ima dolocene vplive na telo) = zastrupitev, ta je seveda lahko zelo blaga (govorim o ucinkih), lahko huda, lahko pa tudi usodna.
m.
Evidentirano

Jana

• Glavni moderator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 2.981
« Odgovor #9 : ponedeljek 19 oktober, 2009, 10:59:49 10:59 »

@Nejc: Prosim, če lahko odpreš svoj uporabniški račun in oddajaš prispevke pod svojim uporabniškim imenom. Tako bo namreč takoj jasno ali si avtor prispevka ti ali Maja.
Evidentirano
Nikoli ne bodi zadovoljen s tistim, kar si, če želiš postati tisto, kar nisi; kajti tam, kjer si postal zadovoljen, boš tudi ostal.

Dr.Pamet

• zverinica
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #10 : četrtek 22 oktober, 2009, 15:53:34 15:53 »

Mislim,da za to ni potrebe,ker se jasno vidi,da se Nejc podpiše vedno spodaj.
A ni preprosto?  :old: :scared: :old:
Evidentirano

Jana

• Glavni moderator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 2.981
« Odgovor #11 : četrtek 22 oktober, 2009, 16:09:48 16:09 »

Pravzaprav ni preprosto, ker prispevek začnem brati na začetku in ne na koncu, torej šele takrat izvem kdo je avtor.  :blik:
Sicer pa ne vidim nobenega problema v tem, da se odpre nov račun. Če je preveč zahtevno, pa ga lahko odprem tudi jaz. 8)
Evidentirano
Nikoli ne bodi zadovoljen s tistim, kar si, če želiš postati tisto, kar nisi; kajti tam, kjer si postal zadovoljen, boš tudi ostal.

Majci_1

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #12 : četrtek 22 oktober, 2009, 17:14:38 17:14 »

Pravzaprav ni preprosto, ker prispevek začnem brati na začetku in ne na koncu, torej šele takrat izvem kdo je avtor.  :blik:
Sicer pa ne vidim nobenega problema v tem, da se odpre nov račun. Če je preveč zahtevno, pa ga lahko odprem tudi jaz. 8)

Problem je v tem, da z Nejcu skupi živima.  :cheese: Pa samo včasih pogleda gor. Ne  lubi se mu toliko biti na foromu.
Evidentirano
Strani: [1]   Gor