Forum Zverinice

Prosimo, da se prijavite or registrirate .

Prijavite se z uporabniškim imenom, geslom in dolžino prijave
Napredno iskanje  

Novice:

Vse nove uporabnike naprošamo, da se najprej predstavijo v forumu O članih in upoštevajo pravila foruma.
Hitri vodnik za nove in bodoče lastnike
Društveni telefon: +386 70 775 734
Vabimo vas, da se nam pridružite v Facebook skupini Zverinice

Strani: [1] 2 3 4   Dol

Avtor Tema: bivalni prostor  (Prebrano 14112 krat)

0 Uporabnikov in 1 gost spremljajo to temo.

Bird

• žverca
  • **
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 13
bivalni prostor
« : torek 23 oktober, 2012, 07:23:07 07:23 »

Zivjo!
Ker hocemo nasima bodocima  :ferret: zagotoviti karseda udobno bivanje, sploh v casu nase dopoldanske odsotnosti, bomo kletko izdelali kar doma.
Zato me zanima ali je kletka iz mreze obvezna. V mislih sem namrec imela leseno, z sprednjim delom iz stekla, na vrhu mrezo ob strani pa zracnike. Mere same kletke bodo 120x80x130 ( dxgxv)
Za vase odgovore in kakrsnekoli nasvete se v naprej iskreno zahvaljujem!
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 10.706
  • Beastmaster
    • zverinice
Odg: bivalni prostor
« Odgovor #1 : torek 23 oktober, 2012, 09:47:52 09:47 »

Ne, taka kletka zaradi premajhne zracnosti, ni najbolj primerna za dihurja.
m.
Evidentirano
You become responsible, forever, for what you have tamed.

Bird

• žverca
  • **
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #2 : torek 23 oktober, 2012, 10:15:02 10:15 »

Kaj pa spodnji del iz lesa in stekla ali pa samo iz lesa, zgornja polovica pa iz mreze?
Glede velikosti mislis da bo vredu?
Evidentirano

Masa

• moderator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 4.495
« Odgovor #3 : torek 23 oktober, 2012, 13:30:10 13:30 »

Velikost bo ok.
Najbolj prakticne so kupljene kletke, ker jih je najlazje ocistiti. Iz domace zelo lahko in hitro rata mega svinjarija.
Lahko uporabis tudi kaksno omaro, ki jo predelas in ustrezno zascitis.
Evidentirano

Bird

• žverca
  • **
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #4 : torek 23 oktober, 2012, 16:03:25 16:03 »

Sedaj smo na ideji, da bi leseni deli bili samo poden ( ki se potegne ven ) ter stranski steni, ostalo pa iz mreže.
Uprašala bi tudi, če se mi bolj splača posvojiti dihurčka kot kupiti? ogromno ljudi mi  pravi naj ga raje kupim, vendar bi raje posvojila...
Evidentirano

Masa

• moderator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 4.495
« Odgovor #5 : torek 23 oktober, 2012, 17:11:58 17:11 »

Kako mislis splaca?

Les bo potrebno zelooo dobro zascititi pred vlago (= urin, iztrebki, mesni madezi, polita voda ...)
Evidentirano

Porto Riko

• Član društva
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 265
« Odgovor #6 : torek 23 oktober, 2012, 21:28:41 21:28 »

Po moje je tudi najbolje da jima kar kupis kletko
in bos imela problem najhitreje resen.
Pa se po vsej verjetnosti bos prisla ceneje skozi.

Pa se to
Po moje je najbolje da posvojis kaksnega dihurcka od zverinic ki je na voljo.  :idea:
Ti so 100% pregledani in zdravi ter pripravljeni za odddajo, tudi kastrirani.
To ti govorim iz lastnih izkusenj.  ::)

Ker pri nekaterih dihurckih ki jih kupis v trgovini,
bos imela se dodatne stroske za odstranjanje parazitov, usesnih garij, ki so zelo pogoste itd.  :dizzy:

Tudi ce bos kupila kaksnega od rejcev v SLO ni receno da je bilo za njih lepo poskrbljeno, glede zdravja.  :think:
Pa se to, ce kupis od rejcev maldice, ti niso kastrirani in imas se tukaj en velik strosek.
Pa se vprasanje je kako so bili vzgojeni.  :evilgrin:

Pa za prvega dihurcka ti priporocam da vzames vsaj leto dni starega in ne mladicka.

Ce pa sem se kaj zmotil pa me kar popravite.  ;)
« Zadnja sprememba: torek 23 oktober, 2012, 21:35:41 21:35 Porto Riko »
Evidentirano

Andja

• moderator - član
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 3.730
« Odgovor #7 : torek 23 oktober, 2012, 22:45:55 22:45 »

Vse si povedal ::) :nod:

Pa še točno boš vedela, kakšen karakter ima, da ne grize in, kar je najbolj pomembno, da je zdrav.
« Zadnja sprememba: torek 23 oktober, 2012, 22:50:39 22:50 Andja »
Evidentirano
Kar je dano, je v pesku zakopano.... Sulplaaaajz!!!!

Pš1

• moderator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 1.785
    • Psena Kovacic Art
« Odgovor #8 : sreda 24 oktober, 2012, 09:00:45 09:00 »

Jaz bi nekaj popravila/dodala:

Ni vsak društven dihurček čisto zdrav, socializiran, vzoren dihurček. Se pa močno trudijo, da to postane. Večina dihurčkov, preden pridejo v društvo je veterinarsko boro (ne)oskrbljenih, bolnih in/ali grizočih (& druge vedenjske težave). Vsega se ne da odpraviti. S karakternimi in zdravstvenimi težavami je potencialni posvojitelj seznanjen, res pa da lahko kakšna bolezen spi in izbruhne kasneje.

Še enkrat povdarjam, društvenemu dihurčku se nudi maximalna veterinarska in druga oskrba, česar drugje (z izjemo zgledih rejcev) ni. Tudi po posvojitvi je Maja na voljo za vprašanja in pomoč. Moramo pa upoštevati, da so to dihurčki s preteklostjo, ki potrebujejo čas da se navadijo na nov dom, lastnika in način življenja. Lahko je še tako krasen dihurček, prve dni plašen, agresiven, driskajoč, bruhajoč...
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #9 : sreda 24 oktober, 2012, 10:04:36 10:04 »

Res je kot je napisala Pš1. Niso vsi zdravi in niso vsi maksimalno socializirani. Ampak se to za vsakega pove ze vnaprej in iscemo primerne ljudi za tocno dolocenega dihurja. Oz. jih skusamo pred oddajo maksimalmo "postimati".

Čili in Pupa npr. - povsod pise, da sta primerna le za nekoga z dovolj izkusnjami. Tudi, ce bi zelel, ju nekdo, ki dihurjev se ni imel, ne dobi.
Viki in Rea - ne vem ali sem vceraj govorila s tebo, Bird - tudi nista za vsakogar. Imata precej "mocan" karakter in ce jima kaj ni prav, to zelo jasno pokazeta. Z ugrizom. Sta pod dolocenimi pogoji primerni tudi za nekoga, ki dihurjev se ni imel (ne za vsakega), vsekakor sta povsem neprimerni za druzine z mlajsimi (15-) otroci.
V nasprotju z nastetimi sta Calvin in Hobbes res neproblematicna in kot taka primerna tudi za nekoga, ki predhodnih izkusenj nima. Seveda s predpostavko, da mu je oskrba dihurja jasna.

Vsi so veterinarsko pregledani in oskrbljeni (obicajno to zajema tretma proti parazitom, cepljenje in kastracijo), dokler to ni urejeno, niti niso za oddajo. Enako je z dihurji, ki jih dobimo v slabem stanju - dokler niso v primerni kondiciji, se ne oddajajo. Vsi so tudi cipirani, imajo potni list in so vpisani v centralni register.
Naceloma so ob oddaji vsi zdravi, izjema do sedaj so bili Pogo, Betko in Jason, ki so bili gluhi, oz. gluhi & slepi. Za Spoona, ki so se mu ponovile zdravstvene tezave po parih dneh v novem domu, smo mi krili stroske ponovnega zdravljenja, ceprav je bil ob odhodu zdrav.

Vecina dihurjev (razen nekaj izjem, za katere se je to posebej povdarilo - Jupi, Muf) z menjavo lastnika in okolja nima vecjih tezav. Morda so par dni malo bolj zadrzani, to je pa naceloma to. Drugo je, ko se novega dihurja zdruzuje s kaksnim ze obstojecim, ampak v teh primerih itak najprej probamo kako gre - ne zato, da ce se na srecanju ne ujameta apriori recemo, da nista kompatibilna, ampak, da po odzivu znamo malo napovedati morebitne tezave in svetovati kako pristopiti k stvari.

Vedno smo tudi na voljo za vsa vprasanja.

Kar se tice nakupa dihurja - razumem, da si nekateri ljudje zelijo mladega dihurja, ampak obicajno iz napacnih razlogov. Vecina kupuje mladice, da se bodo bolj navadili nanje. To pac ne drzi. Jaz z nobenim dihurjem, ki je ali je bil pri meni, nimam/nisem imela tezav, pa sem imela od res mladicka (2 meseca) do sedaj samo Skrata. Ostali so bili stari 4 + mesece, ali "celo" nekaj let. Se najde kaksen dihur, ki mi karakterno ni najbolj blizu, pa s kom drugim npr. krasno funkcionira. Se najde tudi kaksen, ki rabi dlje - ali zelo dolgo, da se sprosti (Cili & Pupa, Muf, Jupi, Jack, pa se kaksen od tistih, ki prihajajo k meni na cuvanje), ampak do sedaj so se se vsi.

Druga stvar, ki je - v Sloveniji jaz ne morem priporociti niti enega rejca. Sem ter tja se najde leglo kjer je poskrbljeno za vsaj osnovno (vet. pregled, tretma proti parazitom in 1x cepljenje), se najdejo tudi taki, ki so povsem lepo socializirani, ampak na splosno je pa to vse skupaj ena velika zalost. Prva stvar, ki je, vecina dihurjev izhaja s caskih/slovaskih farm, kar pomeni (ne lepo povedano), da to ni nek primeren genetski material za naprej prenasati. Zakaj? Ker tam dihurje (in druge zivali) parijo samo z enim namenom - da jih bo cim vec. Vse ostalo - sorodstveni koeficienti, zdravje, dolgozivost ... to nikogar nic ne briga. Gre za povsem enostavno matematiko - kako z minimalnimi stroski (seveda na racun kvalitete oskrbe) iztrzit cim vec. Samice so dobesedno pod lucko, da ja iztisnejo iz njih vsaj dve legli letno, se raje po tri (zato pa se dihurji v trgovinah prodajajo tudi pozimi, ko naravno legel ni!). Tudi, ce gre pri nas za domaca legla, ne dihurja kuljenega v trgovini, so njegovi predniki, verjetno ze eno generacijo nazaj, prav tako iz trgovine. Poleg tega ni nikakrsnega nadzora nad paritvami, vsak pari z najblizjim, obicajno imajo rejci par dihurjev, za katere ne vedo, v kaksnem sorodstvu sta. Vecina sicer vprasa v trgovinah/pri preprodajalcih tudi po tem, seveda jim zagotovijo, da v nikakrsnem, ampak ne vem, ce je verjeti, ko pa se redno dogaja, da ne znajo dolociti niti spola in da ne stimajo stvari kot so ujemanje potnega lista in stevilka cipa ... Spet, glavno vodilo je, da se proda.
Oskrba mladicev pri nas (vecina, nekaj legel letno je vseeno primerno oskrbovanih) je  ... ja ni je. Najcenejsi futer z bencinske crpalke, rokovanje v debelih rokavicah in oddaja cimprej. To je to. Kaksno cepljenje, kaksno tretiranje proti parazitom, kaksna socializacija ... Vecina jih ima na prvem klinicnem pregledu vsaj usesne garje. Marsikaksen se kaj drugega. Da bi spremljali potomce svojih dihurjev ... ja, dream on. Vecina (so izjeme) niti ne ve kam in h komu so sli.
Glede na vse skupaj tudi ni pricakovati neke hudo zdrave ali dolgozive populacije. Zal se smatrajo za stare in s kopico zdravstvenih tezav, dihurji, ki so stari 5 let. Marsikaksen zaradi genetskih zdravstvenih tezav, pogine ze prej. Najstarejsi dihur - res je populacija v Sloveniji (in na sosednjem Hrvaskem) relativno mlada, kar pomeni, da starejsih dihurjev tudi stevilcno ni toliko, ker pac toliko let nazaj pac niso bili s etoliko razsirjeni, ampak ... zaenkrat je 8 let maksimum. Vecina se poslovi pri sestih eltih ali prej. Dihurji iz dobrih linij zivijo deset let in vec. Ne vsi, niso pa tudi ne take hude raritete.
Pri tem zadnjem seveda ni nobene razlike ali dihurja v Sloveniji kupis ali posvojis, ker tudi, ti, ki so v nasi oskrbi so po poreklu na istem. Vecina je kupljenih v trgovini (glede na cip), ali pa so iz slovenskih legel.

Torej, ce se ze kupuje mladica, se ga kupuje pri dobrih vzrediteljih v tujini. Kar pomeni, da se vzreditelja kontaktira takle cas, spremlja kombinacije, ki jih bo paril, da te izprasa vsaj toliko kot to naredimo v drustvu - tudi dobrim vzrediteljem je v interesu, da gre pravi mladic k pravemu cloveku. Ce vzrejas in imas poslihtane te zadeve v glavi, nekomu, ki dihurja ni videl drugje kot v trgovini, pac ne bos prodal karakterno zahtevnega mladica, sploh ne hibrida ...

Toliko "na kratko" ... :P :cheese:
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #10 : sreda 24 oktober, 2012, 10:08:32 10:08 »

Aja no, samo se tale dodatek ...
Seveda ni nic narobe, ce zelis kupiti mladica, tudi ce posvojis dihurja kjerkoli drugje kot od Zverinic/Kosovirja, ce ni postiman kot je treba, ce se tega zavedas. Da se v to spustis z zavedanjem, da bodo veterinarski stroski za oskrbo taki in taki in da se zna zgoditi, da bo v socializacijo potrebno vloziti toliko in toliko casa. Nismo edini, ki to pocnemo in znamo.
Evidentirano

Andja

• moderator - član
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #11 : sreda 24 oktober, 2012, 10:44:54 10:44 »

Morda sem se narobe izrazila. Dihurčka bo poznala in vedela, kakšen je (po karakterju), in če ne bo čisto zdrav, tudi.
Jaz sem bila najbolj navdušena nad tem, da me je imelo društvo možnost dobro spoznati in so vedeli, kakšnega dihurčka si želim (hotela sem ga posvojiti, barva ni bila važna, malo starejši in kastriran, želela pa sem tudi, da je prijazne in počasne narave). Ostanek zgodbe si pa lahko prebereš tukaj  ::) :buw:
Evidentirano

dihurčica

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 602
« Odgovor #12 : sreda 24 oktober, 2012, 11:19:43 11:19 »

Počasne narave.  LOL Pa ga imaš.  :fiii:
Evidentirano

Andja

• moderator - član
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #13 : sreda 24 oktober, 2012, 11:59:20 11:59 »

:angel: :fiii:
Evidentirano

Grey

• Član društva
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 259
  • Multitool
« Odgovor #14 : sreda 24 oktober, 2012, 12:40:08 12:40 »

Saj revež ni kriv, da ima tako lastnico.  :evilgrin:
Evidentirano
oskrbnik kosmatih gospodičen von Schaussenberg
Strani: [1] 2 3 4   Gor