Forum Zverinice

Prosimo, da se prijavite or registrirate .

Prijavite se z uporabniškim imenom, geslom in dolžino prijave
Napredno iskanje  

Novice:

Vse nove uporabnike naprošamo, da se najprej predstavijo v forumu O članih in upoštevajo pravila foruma.
Hitri vodnik za nove in bodoče lastnike
Društveni telefon: +386 70 775 734
Vabimo vas, da se nam pridružite v Facebook skupini Zverinice

Strani: [1] 2   Dol

Avtor Tema: Vročinski udar  (Prebrano 1473 krat)

0 Uporabnikov in 1 gost spremljajo to temo.

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 10.707
  • Beastmaster
    • zverinice
Vročinski udar
« : sobota 30 maj, 2009, 23:29:29 23:29 »

Visoke temeperature lahko dihurjem povzročijo resne zdravstven težave. Dihurji se ne potijo tako kot ljudje, hladijo se lahko le z dihanjem preko odprtih ust in s kontaktom s hladno površino. Žal to ni najučinkovitejši način hlajenja. Pri vročinskem udaru pride do pregretja organizma, telesna temperatura se se zviša, krvni tlak naraste. Če se dvigovanje telesne temperature nadaljuje, nastopi šok, odpoved nekaterih notranjih organov, notranje krvavitve, izguba zavesti in smrt.

Dihurji so izjemno občutljivi na visoke temperature in lahko precej hitro poginejo zaradi posledic pregrevanja organizma. Dihur izpostavljen temperaturam okrog 32 stopinj Celzija za pičlih deset minut, že lahko pogine za poseldicami toplotnega udara.

Pri temperaturah nad 25 stopinj Celzija dihurjev ne vodite na sprehode, v toplejših dnevih jih  ne puščajte v zaprtem avtomobilu in pazite, da niso izpostavljeni direktnemu soncu, oz. vročini. Če v vročih dneh dihurje vozite v avtomobilu, naj ima le-ta klimatsko napravo ali pa v boks položite steklenico zmrznjene vode, ki jo ovijejte v brisačo. Enako velja za stanovanjske prostore - v vročih dneh vključite klimatsko napravo, ali dihurje namestite v najhladnejši del stanovanja (običajno kopalnica). Vedno poskrbite, da imajo živali na voljo dovolj sveže vode za pitje.

V primeru, da do vročinskega udara pride, skušajte živali postopoma znižati telesno temperaturo (pri prehitrem ohlajanju lahko pride do šoka, posledice katerega so lahko ravno tako usodne) in  takoj kontaktirajte najbližjega veterinarja. Žival čim hitreje umaknite s sonca oz. vročine. Če je žival zavestna, ji ponudite vodo za pitje, v katerega lahko vmešate pripravek za nadomeščanje elektrolitov (npr. Nelit). Če je žival brez zavesti, ji tekočine nikakor ne vlivajte v usta na silo, saj se lahko zaduši. Predele telesa, ki niso odlakani, oz. kjer je dlake manj - trebuh, blazinice, zmočite s hladno (ne mrzlo!) vodo. Na blazinice na šapah lahko nanesete sredstva, ki vsebujejo alkohol (uporabna so predvsem sredstva za razkuževanje, npr. Spitaderm), saj le-ta pospešuje izparevanje in s tem hlajenje, lahko pa jih tudi drgnete z ledenimi kockami. Telo ovijte z vlažno brisačo ali žival položite v mlačno vodo, pri čemer ji glavo držite nad gladino.V vsakem primeru žival čimprej odpeljete k veterinarju, poškodbe notranjih organov so namreč pogosta komplikacija pri pregretju organizma. Veterinar bo ocenil posledice vročinskega udara in predpisal ustrezno terapijo, ki bo zmanjšala posledice vročinskega udara.

Znaki vročinskega udara so:
- pohitreno plitvo dihanje (običajno z odprtim gobcem), hropenje
- temno rdeč (v napredovanih primerih tudi modrikast) jezik, živo rdeče ali bledikaste sluznice
- koža vroča na otip
- nepravilen in šibek srčni utrip
- slinjenje
- utrujenost, vrtoglavica, mlahavost
- bruhanje in driska (lahko krvava)
- mišični krči, koma, smrt …

© Maja Čonč
« Zadnja sprememba: torek 23 junij, 2009, 22:20:11 22:20 Jana »
Evidentirano
You become responsible, forever, for what you have tamed.

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
Re: Vročinski udar
« Odgovor #1 : sobota 30 maj, 2009, 23:31:19 23:31 »

Opisane metode za znižanje telesne temperature lahko uporabite tudi v primeru visoke telesne temperature zaradi infekcijskih obolenj (gripa, ...).
Evidentirano

Dubmaus.

• huda zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 374
« Odgovor #2 : sreda 30 junij, 2010, 10:27:33 10:27 »

Hm, ne vem pod kaj bi lahko dala tole vprašanje, glede na to da se nanaša na vročinski udar (ki pa je zaklenjena tema), pa bom kar tule. Doma imamo precej vroče, ker živimo v 4. nadstropju in posledično Vlado dostikrat precej sopiha in se skuša ohladit, pa kaj dosti ne morem narest, razen tega, da mu v kletko položim ustekleničeno zmrznjeno vodo, pa še zaradi tega me je strah da se ne bi prehladil. Sem se pa danes spomnila da imam ventilator in ga namontirala kak meter in pol od kletke (pa na najnižjo jakost), pa mu najprej ni bilo jasno kaj se dogaja, potem pa se je kar hitro navadil. Nevem sicer koliko je to kaj zdravo in da ne bi prišlo do prehlada?

Lp,
d.
Evidentirano
A righteous man regardeth the life of his beast but the tender mercies of the wicked are cruel.

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #3 : sreda 30 junij, 2010, 12:40:01 12:40 »

ki pa je zaklenjena tema
ups.

Citat
pa bom kar tule. Doma imamo precej vroče, ker živimo v 4. nadstropju in posledično Vlado dostikrat precej sopiha in se skuša ohladit, pa kaj dosti ne morem narest, razen tega, da mu v kletko položim ustekleničeno zmrznjeno vodo, pa še zaradi tega me je strah da se ne bi prehladil. Sem se pa danes spomnila da imam ventilator in ga namontirala kak meter in pol od kletke (pa na najnižjo jakost), pa mu najprej ni bilo jasno kaj se dogaja, potem pa se je kar hitro navadil. Nevem sicer koliko je to kaj zdravo in da ne bi prišlo do prehlada?

Najboljse je, da zjutraj (ampak res zjutraj) popolnoma prezracis sobo, potem pa, zagrni vse zavese, rolete, zapri okna ... Ventilator lahko uporabis, ampak naj bo usmerjen stran od kletke, naj ne piha direktno vanjo, ker sicer boste hitro pokasirali kaksno vnetje. V kletko mu lahko das steklenico z zmrznjeno vodo, ki jo ovijes v brisaco, super so tudi keramicne ploscice (jih seveda ni treba nikamor lepit, samo polozis jih na dno kletke).
Fino je tudi, ce mu za spanje das materiale, ki so hladnejsi, ful dobro se obnesejo rokavi od kaksne puhaste bunde (v bistu so res genialni, ker so poleti hladni, pozimi topli), sicer pa kaksni bolj svilnati materiali in nylon. Probaj se izogibat flisu in kaksnemu tezkemu bombazu (brisacam).

Ce je res prevroce mu lahko nastimas (ce noces potem brisati vsega, seveda ne v kletko) tudi kaksen bazencek, lahko je voda cisto nizka, toliko, da si zmoci tace.
Evidentirano

nastja

• zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 283
« Odgovor #4 : sreda 30 junij, 2010, 13:36:20 13:36 »

Jaz pa sem mislila, da so brisače oz. rjuhe (tudi bombažne) zelo primerne  :supid:
Kako se pa kaj obnese damast (je malo podoben svili)?
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #5 : sreda 30 junij, 2010, 16:15:21 16:15 »

Saj so, ampak ne v tej vrocini, oz. ne tam kjer imate res vroce v stanovanjih.

Glede damasta ti ne znam nic konkretnega rect, ker se na vrste blaga ne spoznam ravno, zato sem tudi napisala svilnati materiali. Pac vse kar priblizno spominja na svilo ("svilalike"  :flag:) in je ob dotiku hladno
Evidentirano

Andja

• moderator - član
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 3.730
« Odgovor #6 : petek 19 avgust, 2011, 15:01:20 15:01 »

Ko je vroče, obstaja krasna finta, da se dihur sam ohladi (brez praskanj in bežanj, ko ga poskušaš zmočiti). :idea:
V sobo prineseš do polovice poln lavor hladne vode, ga postaviš na veliko brisačo (špricanje :cheese:) in potem vanj pomečeš vse dihurjeve igračke. Tudi tiste, ki potonejo. Ko dihur to vidi, ga zgrabi "fršlok", ker igračke niso na svojem mestu - v njegovem skrivališču! :scared: Potem ga pa lahko samo opazuješ, kako se bo dokopaval do prve, in druge, in tretje, in.... Če si pa še ekstra  :evilgrin:, ga pa tu in tam lahko tudi malo v rito dregneš, da pade v vodo. Oh kakšno veselje in skakanje! :jupi: :hyper:
Evidentirano
Kar je dano, je v pesku zakopano.... Sulplaaaajz!!!!

Grizli

• huda zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 549
  • Grizli
« Odgovor #7 : petek 19 avgust, 2011, 15:47:43 15:47 »

Mojim tega ni treba povedat.... prakticirajo "izkopavanje vode" in ustvarjanje umetnih benetk  :supid:
Evidentirano
Grizli, *Fedro*, *Sniffy*, Bamboos, Spoon & moja malenkost: Ika

Andja

• moderator - član
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #8 : torek 23 avgust, 2011, 11:11:37 11:11 »

Vročina nas ubija. Šiš že 16 ur spi. Zelo malo je in pije, vstane iz visečke samo, ko mora na stranišče. Premestila sem ga v kuhinjo, kjer je pretok zraka boljši, pod visečko sem mu namestila ledeno plastenko vode, zavito v pliš, kletko bom zdaj prekrila z mokro rjuho... kaj več pa ne vem kaj narediti :hm: :/ Na voljo ima tudi majhen globok in velik plitek bazenček, pa sploh ne pride do tja. Imate še kakšno idejo? :?:
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #9 : torek 23 avgust, 2011, 11:18:50 11:18 »

Probaj ga nekako pripravit do tega, da bi kaj vec pojedel ali popil - ce ne pije, lahko dehidrira. Poskusi lahko vse trike, ki ti pridejo na pamet - od zelo zredcene racje zupce, naprej ...
Moji tudi vec spijo, ampak so v vmesnem casu vseeno zivahni. Jaz cez noc odprem vsa okna in vrata (zascitena), ki jih lahko. Dopoldan/zjutraj (imamo senco kar nekaj casa), preden se sonce upre, vse zaroletam in v dnevni prizgem ventilator. Je dalec od idealnega, se vedno je prevroce, ampak se da vsaj zivet.
Evidentirano

Andja

• moderator - član
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #10 : torek 23 avgust, 2011, 11:31:19 11:31 »

Tudi župca z bučnim oljem ne gre v promet. Še kakšno uro bom počakala, potem bomo pa kar po brizgi malo, za vsak slučaj. Okna imam vsa odprta na stežaj, Šiš je v kletki, na temnem, ventilator dobim pa v ponedeljek. Močim ga z vodo vsakič, ko vstane, pa zaradi tega samo zapaničari, se mi izmuzne in obleži (zadrema) 20 centimetrov stran.  :/
Evidentirano

Ewa

• Član društva
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 1.219
    • Moje fotografije
« Odgovor #11 : torek 23 avgust, 2011, 11:56:54 11:56 »

Pri nas je tudi kriza, ampak so vmes vsaj malo bolj živahni. Zračim ob 5 zjutraj, ko mi nehajo s partijem pod oknom.  :rolleyes: Sem jim pa zdaj začela dajat keramične ploščice v hladilnik za nekaj časa, potem pa majico čez. Zaenkrat še sicer niso pogruntali, da bi šli tja spat, ampak računam, da se bojo spametovali. Pa bazenček z igračkami noter imajo nastavljen (ampak jih moram motivirat, da se grejo tja igrat) in pa morko brisačo, s katero jih tudi vsake toliko zbrišem. Jutri pa jih moja dva peljeta nazaj v Maribor, kjer je klima. Pri nas je bilo zjutraj ob petih, ko sem res zračila in delala prepih, 28°C, čez dan pa se trudim vzdrževat 30°C, ampak mi slabo uspeva. Počasi si bom začela hladit z zmrzovalnikom.  :P Razmišljala sem tudi, da bi dihurje zaprla v transporter in jih nesla v garažo v avto, kjer je super temperatura. Ampak potem jih lahko imam ves čas noter. :P
Evidentirano
“Let's think the unthinkable, let's do the undoable. Let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all.”
Douglas Adams

Andja

• moderator - član
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #12 : torek 23 avgust, 2011, 12:38:54 12:38 »

V lekarni sem kupila prašek za rehidracijo, pa bi Šišu dala za vsak slučaj eno dozo, ker ponoči skoraj nič ni pil. Koliko mu raztopim (doze so po 4,5g; v navodilih piše da gre en takšen zavojček v 2dl vode, oz. 0,1 - 0,5 dl na kilogram telesne teže).
Sva pa že spila malo vode z okusom račje župce in bučnega olja in se je tudi malo sprehodil po stanovanju :mez:
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #13 : torek 23 avgust, 2011, 13:14:18 13:14 »

Kot receno ... dvomim, da bo tisto  :sick: pil.

Se ena stvar, ce ga primes za gubo, mu lepo skoci nazaj ali ostane? Ker ce je slednje in glede an to, da ni nic pil, mu kaksna infuzija zagotovo ne bi skodila (ampak ne morem po napisanem reci ali je dehidriran ali ni).
Evidentirano

Andja

• moderator - član
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #14 : torek 23 avgust, 2011, 13:28:30 13:28 »

Oh, saj res, trik z gubo :idea: Normalno se poleže. :mez:
Pa saj ste me že navajeni, da paničarim :angel: :fiii: Bolje spriječiti nego liječiti.
Evidentirano
Strani: [1] 2   Gor