Forum Zverinice

Prosimo, da se prijavite or registrirate .

Prijavite se z uporabniškim imenom, geslom in dolžino prijave
Napredno iskanje  

Novice:

Vse nove uporabnike naprošamo, da se najprej predstavijo v forumu O članih in upoštevajo pravila foruma.
Hitri vodnik za nove in bodoče lastnike
Društveni telefon: +386 70 775 734
Vabimo vas, da se nam pridružite v Facebook skupini Zverinice

Strani: [1] 2 3 ... 7   Dol

Avtor Tema: "Račje župce"  (Prebrano 4710 krat)

0 Uporabnikov in 1 gost spremljajo to temo.

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 10.706
  • Beastmaster
    • zverinice
"Račje župce"
« : sreda 10 september, 2008, 15:11:45 15:11 »

Račja župca:
(količina zadostuje za enega dihurja za teden dni)
1 skodelica briketov
2 puranove peruti (prvi člen) ali ustrezna količina piščančjega mesa (meso in koža)
2 jajci
1 pločevinka Hill's (Science plan) a/d hrane ali/in Royal Canin Convalescence suport hrana
piščančja juha oz. voda po potrebi.
Dodate lahko tudi:
perutninsko drobovino (jetrca, srca)
vitaminske preparate (predvsem B komplex - 1 tableta)
nadomestke elektrolitov (nelit, nerafinirana sol, ...)
Če ima vaš dihur inzulinom ali diabetes, se prepričajte, da nobena sestavina ne vsebuje sladkorja oz. da je primerna za diabetike.

Meso in drobovino skuhamo oz. spečemo (brez začimb in dodatnih maščob). Brikete namočimo v topli vodi. Jajci skuhamo - mehko ali trdo. Eno (kuhano) jajčno lupino dobro stremo - najbolje v možnarju.
Meso narežemo na manjše koščke, dodamo namočene brikete in zmiksamo. Dodamo jajci, prah jajčne lupine in Hill's a/d hrano. Sproti zalivamo z vodo (oz. piščančjo juho), da postane zmes podobna pasti. Na koncu dodamo vitamine in pripravke za nadomeščanje elektrolitov.
Pasto, ki je ne porabimo takoj, v neprodušni posodi shranimo v hladilniku. Lahko tudi zamrznemo. Ponudimo segreto na telesno temperaturo in dodamo toplo vodo, da zmes postane bolj tekoča.

Če je žival resno bolna in zavrača hrano, jo bo morda potrebno hraniti "na silo". Nekaterim pomaga že, če hrano ponudimo z dlani, drugim pa jo je potrebno vbrizgavati (z injekcijo brez igle) v gobček. Pri tem je potrebna pazljivost, saj s prehitrim stiskom brizgalke lahko naredimo več škode kot koristi. Hrana namreč lahko zaide v sapnik - kar lahko povzroči aspiracijsko pljučnico ali celo zadušitev.
Bolne živali hranimo na 2 - 6 ur (večkrat je boljše). Dihurček mora zaužiti približno 160 - 180 ml račje žup'ce (toliko razredčene, da ga lahko hranimo po injekciji) na kilogram telesne teže dnevno.

Recept seveda lahko prilagajamo, bistvo je, da je hrana energetsko bogata, lahko prebavljiva in da nadomesti zaradi bolezni izgubljene snovi.

Račja žup'ca ni nadomestilo za veterinarsko terapijo in v kolikor veterinar presodi, da bi bila druga hrana ustreznejša, se tega priporočila držimo.
Evidentirano
You become responsible, forever, for what you have tamed.

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
Re: "Račje župce"
« Odgovor #1 : sreda 10 september, 2008, 15:13:12 15:13 »

1 jajce trdo kuhano - zdrobljeno
1 AD Hills pasteta
2 zlice olja (laneno, maslinovo, hladno presano)
1 saka zdrobljenih briketov
10 - 20 dag kuhanih piscancjih prsa samletih oz. drobno narezanih

vse skupaj zmesat in drzat v dobro zaprti plasticni posodi v hladilniku. za en obrok porabis eno zlico te mesavine, eno do dve zlice vroce vode in dobro zmesas skupaj. blo bi ok da malo odstoji preden serviras ali pa ogrejes v mirkovalki 10 sekundi ker so dihurju precej obcutljivi na hladno - morejo fasat gastriris in slicne zadeve, prehlajeno grlo ...

ja in dobar tek :)
Evidentirano

PilotGirl

• huda zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 410
  • Dihurčki so zakon!
« Odgovor #2 : sobota 13 september, 2008, 03:08:06 03:08 »

Maja a je to isti recept, kot se ga dobi v tisti knjigici, ki se jo lahko pobere z neta?

Povej mi kje dobiš B-komplex? To daš tistega, ki se ga kupi tudi v lekarni in je v zrncah?

Pa še to me zanima, a to drugače lahko, daješ tudi, tako oz. je nevarno, da se razvadijo pa nočejo potem normalno briketke in ostalo jesti? Sem razmišljla, da bi vsake tok časa malo pocartljala moji dve zverinici.

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #3 : sobota 13 september, 2008, 13:19:36 13:19 »

To je moj recept. :drool:

B komplex jaz kupujem Nutrilabov (kapsule), dobi se ga pa v vseh lekarnah, dm-jih in podobnih trgovinah, lahko seveda uporabis kaksen drug preparat. To so preparati, sicer namenjeni za humano uporabo.

Jaz jim dajem tole priblizno enkrat tedensko (ali nekaj podobnega), ce ne zaradi drugega zato, da so na hrano navajeni dokler so zdravi, ker kot sem ze napisala, je prisilno hranjenje za bolno zival ze tako lahko stresno, ce bi jo moral pa takrat se navajati na neko povsem novo hrano, pa sploh.
Evidentirano

Jana

• Glavni moderator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 2.981
« Odgovor #4 : torek 16 september, 2008, 13:21:24 13:21 »

Dve vprašanji glede tele račje župce...  :think:
Pri jajcih nič konkretno ne piše ali uporabim samo rumenjak ali celo jajce. Najbrž kar celo, ne?
Ali je preveč če hranim to župco enkrat na dan (ena žlica) poleg briketov, ki so tako ali tako ves čas na voljo? Me zanima zato, ker te mešanice nastane kar veliko in se drugače ne bi nikoli porabila.

Grem pa danes kupit AD in bomo sprobal tale recept. :jupi:
Evidentirano
Nikoli ne bodi zadovoljen s tistim, kar si, če želiš postati tisto, kar nisi; kajti tam, kjer si postal zadovoljen, boš tudi ostal.

bibika20

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 836
  • bibika
« Odgovor #5 : torek 16 september, 2008, 14:13:25 14:13 »

No jst sm ji ravnokar naredila to-po receptu, ki ga je Wish napisala (samo da sem namest AD dala Science plan) in ji je kar všeč :cheese:
Tako, da bomo to večkrat naredil (ta porcija je pa sigurno za en teden :yes:)
Evidentirano
Ferrets leave tiny little pawprints on your heart!

Jana

• Glavni moderator
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #6 : torek 16 september, 2008, 20:59:29 20:59 »

Nike sem "skuhala" tole pasto in jo sicer je, ampak samo s prsta. V posodici pa se je ne dotakne. :idiot: Mogoče jo bo pa še srečala pamet.  :P
Evidentirano
Nikoli ne bodi zadovoljen s tistim, kar si, če želiš postati tisto, kar nisi; kajti tam, kjer si postal zadovoljen, boš tudi ostal.

Jana

• Glavni moderator
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #7 : sreda 17 september, 2008, 08:28:59 08:28 »

Danes sem pasto malce bolj razredčila, da je tako kot čokolino , poleg tega pa sem jo še pogrela v mikrovalovki in jo Nike je tudi iz posodice. :jupi: Izgleda kar navdušena, ampak vseeno poje zelo malo. No, saj ima vsake hrane hitr zadosti.
Evidentirano

Jana

• Glavni moderator
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #8 : sreda 17 september, 2008, 20:55:26 20:55 »

No, naša mala zverina se je pošteno navdušila nad tole "župco a'la Maja" in jo je pravkar pospravila za večerjo. :drool:

Maja: Pričakujem še kakšen recept za podobno specialiteto. 8)
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #9 : sreda 17 september, 2008, 22:06:59 22:06 »

Pri jajcih nič konkretno ne piše ali uporabim samo rumenjak ali celo jajce. Najbrž kar celo, ne?
Celo, lahko pa seveda tudi samo rumenjak.

Citat
Ali je preveč če hranim to župco enkrat na dan (ena žlica) poleg briketov, ki so tako ali tako ves čas na voljo? Me zanima zato, ker te mešanice nastane kar veliko in se drugače ne bi nikoli porabila.
Lahko, brez problemov, lahko tudi vec kot eno zlico. Za manjso kolicino pac uporabis primerno manj sestavin.
Evidentirano

Bina

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 4.961
    • BinaBana- moj album
« Odgovor #10 : četrtek 18 september, 2008, 19:54:41 19:54 »

No, jaz sem danes naredila tole župco (po Wish-inem receptu)- sicer malo osiromašeno- nisem imela konzervice oz. paštete, ker mi Saško ni hotel več jest pečenega piščančka- očitno mu je bolj všeč kuhan ker je bolj "moker". Najprej me je malo skrbelo, ampak moram rečt :jupi: da mu je čisto všeč :dizzy: :cheese: sem prav vesela.... Potem ko bo pa še paštetka notri bo pa verjetno sploh navdušen :drool: Zadeva deluje- upam samo (če slučajno zboli- bog ne daj), da bo potem tudi tako "navalil" na to paštico :yes: :cheese: ::)
Evidentirano
Takle mamo! ;)

PilotGirl

• huda zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 410
  • Dihurčki so zakon!
« Odgovor #11 : nedelja 21 september, 2008, 21:53:22 21:53 »

Jaz jima bom to jutri priravila. Vam sporočim odziv. Upam, da jima bo všeč pa še malo spremembe bo. ;)

Jana

• Glavni moderator
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #12 : ponedeljek 22 september, 2008, 16:28:23 16:28 »

Tudi našega novinca je danes premamila "župca", ki sem mu jo zjutraj pripravila in je polizal čisto vse. ::) Očitno le ne kuham tako slabo. ROTFL
Evidentirano

bibika20

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 836
  • bibika
« Odgovor #13 : ponedeljek 22 september, 2008, 16:42:15 16:42 »

Moram reči, da moja mala to župico (po Wishinem receptu) tudi naravnost obožuje! Ko ji jo prinesem kar poleti iz pojstle :cheese:.
Evidentirano
Ferrets leave tiny little pawprints on your heart!

Bina

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 4.961
    • BinaBana- moj album
« Odgovor #14 : ponedeljek 22 september, 2008, 22:26:57 22:26 »

Super je tale tvoj recept Wish.... 8) :yes: Hvala ful :cheese:
Evidentirano
Takle mamo! ;)
Strani: [1] 2 3 ... 7   Gor