Forum Zverinice

Prosimo, da se prijavite or registrirate .

Prijavite se z uporabniškim imenom, geslom in dolžino prijave
Napredno iskanje  

Novice:

Vse nove uporabnike naprošamo, da se najprej predstavijo v forumu O članih in upoštevajo pravila foruma.
Hitri vodnik za nove in bodoče lastnike
Društveni telefon: +386 70 775 734
Vabimo vas, da se nam pridružite v Facebook skupini Zverinice

Strani: [1] 2   Dol

Avtor Tema: Mleko  (Prebrano 2561 krat)

0 Uporabnikov in 1 gost spremljajo to temo.

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 10.706
  • Beastmaster
    • zverinice
Mleko
« : petek 12 september, 2008, 15:02:39 15:02 »

Veliko ljudi sprasuje, ce dihurjem lahko ponudijo mleko. Naceloma lahko, ceprav gre zopet zgolj za dodatek ostali prehrani (bolj kot priboljsek), ce le dihurji po njem nimajo prebavnih tezav - vecina dihurjev namrec mleko obozuje.

Veliko zivali namrec ne prebavlja mlecnega sladkorja laktoze. Sploh je takih vecina starejsih zivali, saj ko po zakljucki "mladickastega obdobja", ko prenehajo s sesanjem in ne dobivajo vec mlecne hrane, telo preneha proizvajati encim laktazo, ki omenjeni sladkor (ki je disaharid) razgradi na monosaharida glukozo in galaktozo. Ta dva se skozi steno tankega crevesa brez tezav absorbirata, laktaza (nerazcepljena) pa v tanko crevo povlece velike kolicine vode in le majhen del se jo lahko vsrka v kri. Nerazgrajena laktoza se potuje v debelo crevo, kjer pa jo fermentirajo tam prisotne bakterije (normalna crevesna mikroflora), pri cemer se sproscajo plini (metan, CO2, ...). Plini, ki nastajajo pri fermentaciji povzrocajo napihnjenost, vetrove, napenjanje, velika kolicina vezane vode, pa drisko.
Intoleranca na laktozo je lahko tudi posledica nekaterih drugih dejavnikov - lahko gre za prirojeno motnjo in laktaza se sploh ne sintetizira, lahko je posledica dolocenih obolenj (npr. gastritisa), kot posledica dolocenih zdravil, ... Tezave povezane z laktozno intoleranco so seveda odvisne od tega, ali se encim sploh ne proizvaja, ali se ga sintetiirajo manjse kolicine, ...

Pri zivalih, ki laktoze sicer ne prenasajo, se ahko poiskusi tudi z izdelki, ki so bogatejsi z mlecno mascobo (ce poenostavim in kakrikiram, telo se zaposli s prebavo mlecnih mascob in se ne ukvarja toliko z laktozo) - smetana, skuta, ... in izdelki iz fermentiranega mleka, ki so jim dodane zive bakterije, ki laktozo fermentirajo (probioticni mlecni izdelki). Pri nekaterih se obnese ze menjava obicajno ponujenega kravjega mleka za lazje prebavljivo (drugacna zgradba) kozjega ali ovcejga mleka. Druga opcija so izdelki z manj laktoze ali izdelki brez laktoze.

Od pred kratkim so v Sparovi bio liniji izdelkov na voljo tudi izdelki brez mecne mascobe. Vceraj sem na mojih zverinah stestirala polnomastno mleko brez laktoze in cisto vsi so jo tokrat odnesli brez driske. Po navadnem mleku se tezave sice rpokazeo presentljivo hitro, zato smo se ga, razen izjemoma nekajkrat letno (pa se takrat sem raje uporabljala smetano), izogibali. Se pa prioroca polnomastno mleko (in ne redceno z vodo). Kot receno, mleko v prehrani dihurjev ne sme predstavljati znantnega deleza prehrane in je namenjeno zgolj kot dodatek/priboljsek.
m.
Evidentirano
You become responsible, forever, for what you have tamed.

PilotGirl

• huda zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 410
  • Dihurčki so zakon!
Re: Mleko
« Odgovor #1 : petek 12 september, 2008, 22:59:36 22:59 »

Maja, kaj pa misliš kako je pa z riževim mlekom? Pijejo ga ljudje, ki so občutljivi na navadnega, saj moja mami je bratu to kupovala. Misliš, da bi ga lahko dajali?

Opazila, sem, da zelo radi rinejo prodajalke ta mačja mleka, kako je pa s tem? Men je sicer Benjemin opozoril, da Gala ne prenaša najbolje mlekca, pač driska, tako, da sem ostala pri tem, da jih ga nisem nikoli ponudila. Sej veš že tako, sve imele težave z driskico zaradi stresa in se driske bojim kot hudič križa.

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #2 : sobota 13 september, 2008, 00:33:26 00:33 »

Rizevega (in drugega rstlinskega) mleka jaz ne bi dajala. Ce ze pijejo mleko - ker je to cista razvada - potem naj z njim dobijo vsaj kaksno kvalitetno zivalsko beljakovino.

Jaz sem uporabljala nekaj casa macje mleko (obcasno), ampak vsebuje laktozo, res da v manjsih kolicinah, ampak jo. In dihur, ki je obcutljiv na laktozo, bo po njem driskal.
Evidentirano

PilotGirl

• huda zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 410
  • Dihurčki so zakon!
« Odgovor #3 : sobota 13 september, 2008, 02:24:37 02:24 »

A ha, no jaz sem smo povprašala. Se pa strogo držim, da jima mlekca ne dajem. Ker me je prej Benjemin posvaril, da je driskala po njem. Tako, da sej ni mus pa ne vem kok pomemben, da bi ga mogla dobiti.

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #4 : sobota 13 september, 2008, 13:14:01 13:14 »

Ne, sploh ni nujno, da ga dobijo.
Evidentirano

Otto.

• Gost
« Odgovor #5 : sobota 27 september, 2008, 20:47:26 20:47 »

Jaz mu dam kakor kdaj, ker je mrzlo. Ampak mu dam iz svojega kozarca in ga ne pogrejem. PIf :ashamed:
« Zadnja sprememba: sobota 27 september, 2008, 20:50:13 20:50 Jana »
Evidentirano

ursika_ursi

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 3.110
    • Photobucket
« Odgovor #6 : sobota 27 september, 2008, 23:29:46 23:29 »

Jaz dam Bibi 1x na teden malo mleka iz svoje skodelice :) na srečo nima driske po njem, drugače bi to ukinila- ima ga pa strašno rada :drool: :jupi:
Evidentirano

Wishmistress

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 1.246
  • Mama Tvorica
    • www.tvorovi.com
« Odgovor #7 : nedelja 28 september, 2008, 12:32:42 12:32 »

nasi tudi majo radi mleko, obcasno - parkrat letno im damo macje mleko. par mesecev nazaj je Dukat na hrvasko trzisce izbacil mleko ki se klice "Lagano jutro" in ma fuuul zmanjsan delez laktoze (ce se dobro spomnim 90%). jaz sam ga sprobala ker me zanimalo kaksen okus ma in morem sam povedat da bi ga rabila edino ko bi morala, je ogabno sladkasto in ma neki kemicen okus. bljuah. probala sam ga ponudit dihurcekima in mi se zdelo da ga majo radi ker je tako sladkasto, ampak je nakraju skoro liter mleka koncal v wc-ju.
ko sam im znala dat obicajno Vindijino mleko s 2,8%mm ki ga mi rabimo v nasi prehrani neki sta dobili drisko, neki pa ne. Moogie je dobila drisko v roku manjsem od pol ure in verjamem da je tamala netolerantna na laktozo.
naceloma im vec ne dajamo mleka, ampak rajse malo probioticnega jogurta ali polnomasne smetane za kuhanje
Evidentirano
Blessed is the person who is too busy to worry in the daytime and too sleepy to worry at night

dihurjeva mati

• Gost
« Odgovor #8 : četrtek 13 november, 2008, 08:29:47 08:29 »

Ko sem kupovala Erika, so mi povedali, da naj mu postrežem z vodom, če pa že z mlekom, naj bo to mleko za mačke.

Da se razumemo, z mlekom za mačke mu nismo postregli. Imam dve  muci, moja stara mačka pa je kar velika potrošnica mačjega mleka (ima ga rajši kot vodo!). Erik je nek dan, ko je bil spet deežen "sprehoda" v spodnji štuk popil požirkov nekaj tega mleka.

Rezultat? Driska! Od takrat naprej mleko pred njim pač skrivamo. Za Erika ni primerno, zanimajo pa me vaše izkušnje s tem mačjim  mlekom.

Pa še to: Frajer mačjih briketov za Taro in Srečkota, ki so v njuni skledi, niti ne povoha! 
Evidentirano

ursika_ursi

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
    • Photobucket
« Odgovor #9 : četrtek 13 november, 2008, 10:04:16 10:04 »

Jaz svoji tamali postrežem kar z navadnim mlekom- ga ima zelo rada, pa še driske na srečo ne dobi :cheese: res pa je, da ji ga dam v manjši količini ene 2x-3x na teden :yes: :cheese: Sem pa zadnjič gledala v trgovini mačje mleko in me je prav mikalo, da bi ga kupila, ampak ga potem nisem :think: to bo moj naslednji podvig ::)
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #10 : četrtek 13 november, 2008, 14:59:06 14:59 »

C enima driske po navadnem mleku, ji raje dajaj to, verjemi da je mnogo bolj kvalitetno kot macje ...
Evidentirano

ursika_ursi

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
    • Photobucket
« Odgovor #11 : četrtek 13 november, 2008, 22:52:50 22:52 »

No, tega pa nisem vedela, hvala Maja ;)
Evidentirano

aniya

• huda zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 470
    • http://www.myspace.com/_aniya_
« Odgovor #12 : ponedeljek 08 december, 2008, 18:22:52 18:22 »

Ravno danes smo "raztrančirali" kokos...seveda, takoj sem pomislila na mojo zbirčno zverino :embarassed: mogoče neumno vprašanje, pa vendar-mislite da bi se splačalo probati s kokosovim mlekom? Ker ne vem kakšpna je sama sestava le-tega raje nebi poizkušala(poleg tega pa gre še za rastlinski izvor) ampak vprašati ni greh :angel: :embarassed: bi lahko morda ponudila košček kokosa  :ferret: kot priboljšek?  :think: (nja, na vsak način še vedno poizkušam popestriti  Žižin monotoni jedilnik LOL )
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #13 : torek 09 december, 2008, 15:34:11 15:34 »

Kokos (oreh) ne.
Kokosovo mleko - lahko poiskusis.
Evidentirano

iris94

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 704
  • I love my ferrets
    • moj album
« Odgovor #14 : sobota 24 januar, 2009, 21:32:25 21:32 »

Hello!
Mene pa nekaj zanima.
Jas sem vidka v mileru da prodajajo mleko za macje mladice,
 mene pa zanima ce lahko jas dam to mojemu lukeju??
Evidentirano
I LOVE ANIMALS
Strani: [1] 2   Gor