Forum Zverinice

Prosimo, da se prijavite or registrirate .

Prijavite se z uporabniškim imenom, geslom in dolžino prijave
Napredno iskanje  

Novice:

Vse nove uporabnike naprošamo, da se najprej predstavijo v forumu O članih in upoštevajo pravila foruma.
Hitri vodnik za nove in bodoče lastnike
Društveni telefon: +386 70 775 734
Vabimo vas, da se nam pridružite v Facebook skupini Zverinice

Strani: 1 [2] 3 4 ... 16   Dol

Avtor Tema: Problematika prostozivecih mack  (Prebrano 14521 krat)

0 Uporabnikov in 1 gost spremljajo to temo.

Ewa

• Član društva
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 1.219
    • Moje fotografije
Re: Problematika prostozivecih mack
« Odgovor #15 : nedelja 04 oktober, 2009, 12:34:05 12:34 »

In ljudem ni jasno, zakaj zavetišča dajo v posvojitev mačko pod pogojem, da bo v hiši.  :supid: Pred parimi dnevi pa v sosednji ulici maček (z ovratnico in zvončkom seveda) razmesarjen po celi cesti.

Dejansko je miselnost ljudi 100 let za opicami.
Evidentirano
“Let's think the unthinkable, let's do the undoable. Let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all.”
Douglas Adams

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 10.706
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #16 : nedelja 04 oktober, 2009, 12:52:10 12:52 »

Ja, macke res ful uzivajo takrat, ko se gonijo ... Ko jo naskoci ze peti macek in tuli od bolecin (macji spoln odnos je izredno bolec, saj je macji penis "narobe obrnjen"), macki pa tudi, ko se v casu gonitve mlatijo med seboj, se vsi krvavi in raztrgani vlacijo po grmovju, mimogrede kaksnega slepega zaljubljenca se razmaze avto. Da o tem, da se pri tem med macjo populacijo prenasata FIV in FeLV niti ne govorim. Res, macke, ki zbolijo za eno od teh bolezni, nenznasko uzivajo, ko tedne crkujejo po grmovjih, se vse "presusene", z zagnojenimi ocmi, vlecejo naokrog, dokler se jih koncno kdo ne usmili in ne umrejo. Blazni uzitki. O mladicih, ki jim avto razpacka mamo, ki jih raztrgajo spusceni psi, ali ki jih prijazni ljudje tlacijo v vrecke, mecejo v reke in v smeti, niti ne govorim. Aja, pozabila sem se tiste, ki jih dajo v vrecko in trescijo ob zid hise ... Blazni uzitki.
Evidentirano
You become responsible, forever, for what you have tamed.

§Jessy§

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 1.514
« Odgovor #17 : nedelja 04 oktober, 2009, 12:53:46 12:53 »

:(
Evidentirano

Fiamma

• zverinica
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 107
    • Forum ljubiteljev podgan
« Odgovor #18 : nedelja 04 oktober, 2009, 13:07:37 13:07 »

Ja maja01, zdej si me spomnila. En znanec mi je nekaj časa od tega razlagal kako naj bi bila ta varjanta dat mačke v žakel in treščit v zid najbolj human način poleg evtanazije. :supid: Evtanazija in sterilizacija pač stanejo, ne? :scared: Js bi takim ljudem prepovedala kakšno koli približevanje živalim. :angry:
Evidentirano

Urška

• zverinica
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 124
« Odgovor #19 : nedelja 04 oktober, 2009, 16:16:38 16:16 »

:angry:

In seveda ni boljšega kot streljati na mačka, ga po možnosti zadeti v sklep, tako da nekaj dni nekje leži, mogoče nezavesten in se potem prikaže domov oz. priskaklja po treh nogah. Seveda tudi ni lepšega kot biti vsak dan pri veterinarju.
Maček je kastriran, v bližini ni ceste in se je sprehajal le po naši parceli in sosedovi (ki nimajo nič proti) in je zato bil lahko zunaj. Ampak očitno bo zaradi tistega kretena ki mu je to naredil, moral ostati notri. Sicer bo od zdaj naprej vsaj na varnem, ampak človek (oz. ne človek) ki to naredi enkrat, naredi večkrat..  :angry: :angry: :angry:

Po operaciji..
Evidentirano

LittleDiamond

• zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 322
« Odgovor #20 : nedelja 04 oktober, 2009, 16:47:50 16:47 »

Vsekakor je boljše, da se mačke zadrži znotraj ;) za lastnike in za vse na tem planetu. Moji mački nič ne manjka pa je noter.
Evidentirano

Fiamma

• zverinica
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 107
    • Forum ljubiteljev podgan
« Odgovor #21 : nedelja 04 oktober, 2009, 17:04:10 17:04 »

Vsekakor je boljše, da se mačke zadrži znotraj ;) za lastnike in za vse na tem planetu. Moji mački nič ne manjka pa je noter.
No, jaz se s tem lih nebi strinjala. Moje mnenje je, da če se le da, se ima mačko zunaj. Mi živijo v hiši in imamo vrt zunaj in v bližini ni nobene večje ceste. Vse 3 mačke so zunaj in se imajo fajn. Sicer ne grejo daleč ampak počnejo kar pač hočejo. Ni težav s praskanjem po kavču, zavesah, ni dlak v hiši ...
Vsaj meni se zdi, da so mačke bolj svobodomislene živali in potrebujejo svoj prostor. Sicer se lahko tudi prilagodijo na življenje v stanovanju, samo zakej če so lahko zunaj, jih ne imet zunaj?
Evidentirano

blyss

• huda zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 575
« Odgovor #22 : nedelja 04 oktober, 2009, 18:15:09 18:15 »

Mačke so domače živali! Menim, da je treba tudi žival malo peljati ven(pod nadzorom), da se malo posonči in nadiha svežega zraka, ne pa da je tako v dežju in mrazu zunaj. Ne morem si predstavljati, da bi vsi na svetu "imeli" po 3 mačke, vse živeče zunaj.
Vsako živo bitje je rado v mrazu na toplem!!!!
Evidentirano

bolha

• zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 309
« Odgovor #23 : nedelja 04 oktober, 2009, 18:29:00 18:29 »

To je pac zelo antropocentricno razmisljanje. Tudi otroke 'spustimo ven' in pri tem obstaja tveganje, da se jim kaj zgodi. Ce imas macko v takem okolju kot Fiamma, se mi res zdi nesmiselno jo zapirati noter, samo zato, da lahko reces, da jo imas pod nadzorom. Mnenja so itak deljena glede tega, ampak mislim, da stvari niso tako crno-bele.
Evidentirano
"What makes the desert beautiful," says the little prince, "is that somewhere it hides a well."

Ewa

• Član društva
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 1.219
    • Moje fotografije
« Odgovor #24 : nedelja 04 oktober, 2009, 19:36:17 19:36 »

Kar se tega tiče sem dokaj kritična. Žal okolje ni več primerno na prostoživeče mačke, pa če bi si še tako želeli. Če bi lahko mačko omejili samo na svojo parcelo in ji preprečili pohajkovanje naokoli bi šlo. Tako kot lahko imaš psa zunaj, če ga ograja zadrži. V ostalih primerih pa mora biti po mojem mnenju mačka znotraj, predvsem v mestih. Manjši problem bi bil na vaseh, kjer v bližini ni cest, če bi si ljudje dali dopovedat, da kastracija in sterilizacija nista nič slabega. Ampak to je druga zgodba.
Mi imamo doma dve kunčici, ki sta čez dan spuščeni in lahko hodita na vrt (ograja, ne gresta nikamor drugam kot po dvorišču v bližini hiše, da se lahko hitro "pospravita" na varno). Že večkrat se je zgodilo, da ju je po našem vrtu preganjala kakšna mačka, ene parkrat smo imeli na obisku mačkona z ovratnico, ki se nikakor ni spravil domov. Čisto razcartana zverina, domov so ga odnesli šele lastniki, ko smo jih poklicali. In to ne enkrat.
Evidentirano
“Let's think the unthinkable, let's do the undoable. Let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all.”
Douglas Adams

Bina

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 4.961
    • BinaBana- moj album
« Odgovor #25 : nedelja 04 oktober, 2009, 19:41:21 19:41 »

ampak mislim, da stvari niso tako crno-bele.

Niso! Sami moramo pa preceniti do "kje" gremo oz. spustimo zival zaradi njene varnosti..... Seveda okolici primerno. Je pa sigurno dobro, da tudi kdaj pa kdaj "vidi" sonce oz. se kaj drugega kot stanovanje/hiso in veterinarske klinike :yes: Se mi zdi no :angel: :fiii:
Evidentirano
Takle mamo! ;)

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 10.706
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #26 : nedelja 04 oktober, 2009, 20:02:00 20:02 »

Jaz se pa nikakor ne strinjam s tem, da bi morale biti macki zunaj, sem videla ze cisto prevec posledic tega.
Prvic zato, ker govorimo o domaci macki, vrsti Felis domesticus.
Drugic zato, ker imamo sprejet zakon, ki crno na belem doloca, da morajo biti domace zivali pod nadzorom. Kar macka, ki prosto leta okrog, ni. Kdor zeli imeti macko zunaj, naj jo navadi na povodec, naj bo z njo zunaj, naj si okrog hise naredi "mackotesno" ograjo ali dovolj velik macjak. Dvomim,da zagovornikom spuscanja macke ven, pade na pamet, da bi "na svobodo" brez nadzora spuscali tudi svoje pse, ptice, ribice (vecini zlatih ribic bi plavanje v potoku namesto v 45 litrski bucki zeeeelooo koristilo) in konec koncev dihurje ... Tudi triletnih otrok najbrz ne pustite, da prosto letajo okrog, ne? Morda se pa motim :rolleyes: Kdor misli, da mora biti macka zunaj, naj jo navadi na povodec, okrog hise postavi mackotesno ograjo, zgradi macjak - macke vam bodo hvalezne. Predvsem pa naj ne posplosuje, da si vse macke zelijo biti zunaj. Je veliko takih, tudi bivsih prostoziveck, ki jim na kraj pameti ne pade, da bi nos pomolile iz hise.
No, da ne posplosujem jaz, lahko jo pa navadite - ja, se jih da nauciti, da se zunaj sprehajajo le okrog hise, jasno, ko ste zunaj z njimi vi ...
Tretjic, ker vecina mack, ki prosto letajo naokrog, ni niti cepljenih, kaj sele kastriranih, oz. steriliziranih. kaj sledi, vemo.
Cetrtic zato, ker macke kot domace zivali in izvrstni plenilci, nimajo zunaj brez nadzora kaj poceti, saj s tem ogrozajo vse ostale, prostozivece zivali, ki jim je narava dom. Od misi, voluharic, krtov - za katere si clovek zeli, da jih iztrebljajo, kot tudi do vseh vrst ptic, slepcev, kac. Med temi vrstami je tudi kar nekaj zavarovanih. Vse zunanje macke pa tudi ne nosijo (za macke varnih) ovratnic z zvoncki, ki druge zivali opozorijo na plenilca. Ce malo pobrskate po spletu, ponekod (predvsem na otokih - Avstralija, Nova Zelandija, ...) so macke tako zelo iztrebile domace zivali, da so sedaj na crni listi macke in predpisani so zakoni, s katerimi se bo uravnavalo stevilo macje populacije. Pa jih ne bodo trpali v zavetisca, ampak uporabili ucinkovitejsi, trajnejsi in predvsem dokoncen ukrep ...
Petic - obstajajo plenilci (poleg avtomobilov, psov in ljudi), ki so mackam nevarni. Verjetno si nihce ne zeli po nekaj dneh najti svojega dragega macka brez glave, ki mu jo je odtrgala kuna (ja, se dogaja, ne samo zgodi), ali macjega mladica, ki so ga "napikale" vrane ...

Mimogrede, desetdnevni mladicek, za katerega smo se vceraj dve uri trudili trije, je bil iz "varnega okolja" ... Pa njegovi trije bratci in sestrice, ki niso prisli niti do teh desetih dni, tudi.
m.
« Zadnja sprememba: nedelja 04 oktober, 2009, 20:04:28 20:04 maja01 »
Evidentirano
You become responsible, forever, for what you have tamed.

LittleDiamond

• zver
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #27 : nedelja 04 oktober, 2009, 20:25:20 20:25 »

Bravo Maja! Nikomur ne privoščim hranjenja mačk na dve uri s prisilo in astronomske stroške za njih, ker jim je nekdo želel podariti malo svobode  :no: Enostavno se ne zavedajo posledic. Ampak mislim, da takšni in podobnim temam nikdar ne bomo prišli do konca, ker nekateri enostavno ne gredo s časom in se ne ozirajo naokrog  :old: Poleti sem cele 3 dni bila zaprta v stanovanju, ker nisem imela več moči stopiti ven in se vrniti s še kakšnim kupom mačk, ki so ali bolane ali premlade.
Evidentirano

Bina

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 4.961
    • BinaBana- moj album
« Odgovor #28 : nedelja 04 oktober, 2009, 20:32:48 20:32 »

Upam, sicer, da me ni kdo narobe razumel kar sem napisala.... se strinjam z Majo01, kot sem ze navedla- okolici oz. razmeram primerno!!

Tudi triletnih otrok najbrz ne pustite, da prosto letajo okrog, ne? Morda se pa motim :rolleyes:

Jap, tudi take zdaj ze pusca "folk" da sami letaho naokoli!! ze najmanj 2x sem imela slabo izkusnjo z njimi v BTC-ju- ko me je en tak spuscen, nenadzorovan "froc", saj sploh ne vem kako naj se izrazim..... nima veze....

Pa tudi danes, sta sla 2, tam nekje stara, 1 s kolesom, drug zraven, lepo po tisti veliki poti ob progi v Tivoliju iz smeri od Colnarne proti bazenu- tam veste da je tisti podhod, ki ima iz obeh strani narejeno tako polkrozno cesto za kolesa, ki ni ravno polozna..... Mislim da mi ni potrebno nadaljevat kam sta otroka sla.... Starsi oz. njihovi odrastli so bili pa kaj vem kje, ker dalec naokoli ni bilo nobenega, ki bi "pasal" zraven....
Tako da ce je ze tukaj tak odnos, kaj ne bo pri zivalih?!  :angry:

Pa naj se malo dopolnim Majo01, sem se ravno spomnila, da je tudi avtohtona (ali kako se ze rece) zelva ogrozena v ribnikih zato, ker so ljudje izpustili zelve rdecevratke (ali kako se jim rece), ki pa so potem "ta prve" izrinile.... :wall:
Evidentirano
Takle mamo! ;)

LittleDiamond

• zver
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #29 : nedelja 04 oktober, 2009, 20:37:40 20:37 »

Ko se bo spremenil odnos ljudi do živali, se bo tudi odnos ljudi do ljudi  ;)
Evidentirano
Strani: 1 [2] 3 4 ... 16   Gor