Forum Zverinice

Prosimo, da se prijavite or registrirate .

Prijavite se z uporabniškim imenom, geslom in dolžino prijave
Napredno iskanje  

Novice:

Vse nove uporabnike naprošamo, da se najprej predstavijo v forumu O članih in upoštevajo pravila foruma.
Hitri vodnik za nove in bodoče lastnike
Društveni telefon: +386 70 775 734
Vabimo vas, da se nam pridružite v Facebook skupini Zverinice

Strani: 1 2 [3] 4 5 ... 16   Dol

Avtor Tema: Problematika prostozivecih mack  (Prebrano 14474 krat)

0 Uporabnikov in 1 gost spremljajo to temo.

Fiamma

• zverinica
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 107
    • Forum ljubiteljev podgan
Re: Problematika prostozivecih mack
« Odgovor #30 : nedelja 04 oktober, 2009, 21:37:16 21:37 »

Jaz si ne predstavljam kako bi izgledalo, če bi naše mačke zaprli v hišo. Res, da z veseljem zaidejo not, ampak bolj kot drugo zato, da malo ponagajajo ali da "prešnjofajo" kaj je kej novega in takoj za tem stojijo pri najbližjem izhodu, da jih sputimo ven. Imajo zavetišče, vsaka ima svoj hiško (preoblikovan mačji wc), v katerem je poleti brisača, pozimi pa dekica oz. več plasti le teh. So sterilizirane in cepljene. Imele so ovratnice (vse 3!) z zvončkom, ki so si jih uspele zvlečt dol (in to ne samo 1x), ena je celo izgubila dlako na mestu kjer je stala ovratnica (se je zarastlo nazaj). Lovijo bolj malo, ker so lene, site in bajske. Ta največje ima skoraj 6 kil, res da je tudi velika za samico... In če ulovijo je to martinček ali kobilica, ptica mora bit poškodovana, da jo uspejo zalotit. Poleg tega se ne premaknejo daleč od hiše. Njihov teritorij je max 3 parcele v vsako stran in ko je na uri hrana so itak stalno pred vrati. Še dve sosedovi mački sta stalno zraven in ju nikakor ne moremo spoditi proč. :supid:
Tako da res ne vidim razloga zakaj mačko zapirat v hišo. Res ene so rajši not, ene so zunaj in notri, druge spet samo zunaj. Vsak ima svoje mnenje glede tega. Po mojem mnenju mačka rabi gibanje in če je možnost, da ima mačka varno okolje v katerem se gibat se mi zdi nesmiselno jo zapirat v stanovanje. Isto velja za pse (predvsem velike). Pes rabi gibanje in je žival za zunaj (pustimo majhne družinske pse). Res, da se psa drugače tretira, ker pač je več možnosti ugrizov, več ljudi se jih boji in tega, pes se brani z ugrizom, mačka rajše zbeži, razen če brani mladiče.

Aja, pa naj nekdo poskusi nataknit povodec moji najstarejši mački, me zanima če bi to komu uspelo. Ta mačka je bila rešena s ceste in sterilizirana in se še vedno boji ljudi. Sicer je dooooosti boljše kot je bilo še nedolgo nazaj (imamo jo namreč 8 let in je še vedno nezaupljiva). Pusti se božat, ampak moraš bit res previden, ker se vsakega hitrejšega giba ustraši. Boji se tudi fotoaparata. XD
Naslednja mačka je njena hčerka, ki smo jo vzeli kmalu za njo, ker je takoj ko smo jo spustili, zbežala in se je očitno zaradi mladiča vrnila in ostala. :cute:
Ta tretja mačka pa je pritepenka in je ostala pri naši hiši ...očitno se mačke pri nas majo fajn, ker čene nebi ostale. ::) Imeli smo še eno pritepenko, ki smo jo pa oddali.
« Zadnja sprememba: nedelja 04 oktober, 2009, 21:46:38 21:46 Fiamma »
Evidentirano

mashy

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 903
« Odgovor #31 : nedelja 04 oktober, 2009, 21:54:25 21:54 »

Moje mnenje o zadeve je sledeče: Sama sem pred leti imela 2 mački. Prvo sem našla zavržena za Savinjo, staro kak mesec, celo garjavo in sem potrebovala kar nekaj časa, da sem jo "spravila k sebi". Druga je bila njena hči. Obe sta bili sterilizirani, cepljeni, z ovratnicami, in sta živeli v hiši in zunaj nje. Kakor sta se sami odločili. Res je, da nista šli daleč od hiše in druga mačka je celo nekaj let preživela samo v hiši. Ker se je sama tako odločila. Hočem pa povedat, da smo ju sprva želeli imeti samo v hiši in nista imeli izhoda, ampak sta pobegnili, ko je le bila možnost :think:. Takrat sem vidla, kako je, če si mačka želi it ven in če ji to želiš preprečiti, in se mi je zdelo, kot da "mučim" žival, ker jo zapiram v hišo.... :huh:
Evidentirano

larisa

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 918
« Odgovor #32 : nedelja 04 oktober, 2009, 21:57:38 21:57 »

Ko se bo spremenil odnos ljudi do živali, se bo tudi odnos ljudi do ljudi  ;)

:huh:   zanimivo mišljenje...
Evidentirano
Če je svet okrogel, kako lahko potem toliko ljudi živi na robu?

Ewa

• Član društva
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 1.219
    • Moje fotografije
« Odgovor #33 : nedelja 04 oktober, 2009, 21:58:48 21:58 »

Najbolj žalostno je, da ne gre v vseh primerih za odnos ampak preprosto za nerazumevanje. Večina ljudi še vedno misli, da mačkam delajo uslugo, ker so "svobodne". Problem je miselnost in to stoletno znanje "naših dedov", kar je pa zelo težko spremenit.

Fiamma, super če so tvoje mačke takšne, vendar se večina mačk obnaša drugače. Težko dopoveš mački, do kod je meja in do kod lahko gre. Če bo videla miš, ptico, krta,....ga bo najverjetneje napadla, tudi če je sita. Moji babici povzročajo sive lase, ker ji razkopavajo cel vrt. V isti ulici so pred leti imeli primer, ko je gospod mačke streljal z zračno puško, ker so se drle (sezona parjenja). In še veliko je primerov, zaradi katerih so mačke nezaželjene in preganjane.

Dejstvo je, da je težko določit točne pogoje pod katerimi bi mačke lahko živele zunaj in redki ljudje bi se jih držali. Zato sem jaz definitivno za to, da azili oddajajo mačke pod pogojem, da so v stanovanju in da so mačke (sploh v mestih) v stanovanjih. Tako je bolj varno in manj stresno za vse. Konec koncev, če ti mačka skoči pred avto se lahko konča slabo tudi za voznika, da o avtu in mački ne govorimo.
Evidentirano
“Let's think the unthinkable, let's do the undoable. Let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all.”
Douglas Adams

LittleDiamond

• zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 322
« Odgovor #34 : nedelja 04 oktober, 2009, 22:00:16 22:00 »

Sterilizirani sta bili? Kako pa je potem ena mati druge? Hmmm  :think:

http://www.zverca.si/brezdomnezivali.html
http://www.macjahisa.si/sterilizacije_in_kastracije.php

Kakorkoli, motite se, če mislite, da je mačke potrebno spuščati. Pa če se na trepalnice postavite. Ne mislim več komentirati v tej temi, ker vem, da nekomu, ki se ni voljan učiti ali spregledati, ne pridemo do konca. Ampak motite se. Face it.
Evidentirano

mashy

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 903
« Odgovor #35 : nedelja 04 oktober, 2009, 22:26:34 22:26 »

Kako je ena mati druge? Prva mačka je bila, kot sem napisala, non stop v hiši, in je pobegnila, ko ji je to uspelo. In prišla domov breja. In potem smo jo sterilizirali. Preprosto. :embarassed:
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 10.706
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #36 : nedelja 04 oktober, 2009, 22:30:38 22:30 »

Po mojem mnenju mačka rabi gibanje in če je možnost, da ima mačka varno okolje v katerem se gibat se mi zdi nesmiselno jo zapirat v stanovanje.
Jasno, da rabi gibanje. Ampak zaradi tega ni potrebno, da je izpostavljena nevarnostim.

Citat
Isto velja za pse (predvsem velike). Pes rabi gibanje in je žival za zunaj (pustimo majhne družinske pse).
Se absolutno ne strinjam. Po mojem mnenju je pes zival, ki potrebuje clovekovo blizino. Jasno, tudi pes rabi gibanje in mu je potrebno to, po nejgovih potrebah omogociti. So tudi pasme psov, ki jim je veliko udobneje zunaj in takim (redkim) pasmam je potrebno omogociti to. Zato se je potrebno pred nakupom psa posamezne pasme pozanimat o potrebah in znacilnostih te pasme. Nekdo, ki ni aktiven, si verjetno (no, upam), ne bo omislil borderja. Nekdo, ki je aktiven hribolazec, si najbrz za druzabnika, ki naj bi ga spremljal povsod, ne bo omislil buldoga (upam). Nekdo, ki zeli imeti psa zunaj, si menda ne bo omislil hrta, doge ali bokserja (upam). Nekdo, ki ima veliko obiskov, si ne bo omislil file (upam). Nekdo, ki zeli imeti psa notri, si ne bo omislil katerega od "primitvnih" pastirskih psov (upam). Tistim psom, ki res potrebujejo veliko gibanja, velik vrt zagotovo ne bo dovolj, vsem ostalim pa so sprehodi in aktivnosti glede na njihove potrebe (kar pomeni za nekatere pse 3x po pet minut dnevno, za druge pa 3x po dve uri, za tretje pa en sprehod, en trening agilityja in en tek, itd.) povsem dovolj. Veliki vecini psov, ki jih poznam, je veliko pomembneje kot to, da so zunaj (ce izvzamemo opravljanje fizioloskih potreb in predvidevamo, da so svojim potrebam primerno rekreirani), to, da so skupaj s svojim lastnikom. In vecina psov bo, kljub prostemu izhodu na vrt raje v kuhinji nadzorovala potek kuhanja (ali smrcala na kavcu) kot cuvala vhodna vrata - od zunaj.
Jasno, idealno bi bilo (vsaj zame), ce bi si kljub temu vsi lahko privoscili hiso z velikim ograjenim vrtom (z mackotesno in dihurjetesno ograjo v mojem primeru) na katerega bi imele zivali prost izstop po zelji, ampak zal te moznosti nimamo vsi. Vsaj zaenkrat ne. Ce bi pa zivela v hisi z vrtom, ki bi lahko bil se tako ogromen in ne bi bil ograjen, verjemi, da bi se, tako moji psi, kot macke (in dihurji), zunaj sprehajali izkljucno pod mojim nadzorom.
m.
Evidentirano
You become responsible, forever, for what you have tamed.

EvilCookie

• zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 323
« Odgovor #37 : nedelja 04 oktober, 2009, 22:35:52 22:35 »

Mi imamo kar nekaj mačk. Vse so sterilizirane. Dosti jih pa imamo ker jih ljudje pogosto zavržejo tod okoli in potem nimam srca da bi jih kar odgnala. Pridejo pač tja kjer je hrana. No vse naše mačke imajo možnost da so zunaj ali pa notri. S sosedi se poznamo in razumemo, tudi oni imajo vsak po eno mačko. In res se mi zdi da so tako srečne. Mogoče jih grozi več nevarnosti (čeprav v našem okolju zelo malo) ampak se mi zdi da je njihovo življenje tako bolj kvalitetno. Tudi ko je najbolj mraz zunaj gredo slej ko prej same od sebe ven in bi bile nesrečne če bi jih zadrževali notri. In tisti notranji mački ki sem jih spoznala se mi zdi da jim v življenju nekaj manjka. Že obnašajo se drugače, zdi se mi da jim je dolgčas. Vse kar počnejo je da se sprehajajo po stanovanju in preganjajo mrčes, ki zaide notri. Verjamem da se veliko ljudi potrudi svojim notranjim mucom priskrbeti kar se da pestro življenje z igračami, družbo, sprehodi zunaj in tisti imajo precej lepo življenje... Ampak pri večini ljudi je muc večino časa sam doma in se mi ne zdi takšno življenje dovolj pestro. Vse je tudi odvisno od tega kje živiš. Pri nas praktično ni nevarnosti saj se na cestah ne da hiteti, spuščeni psi so zelo redki (samo če kdo kdaj pobegne) in s sosedi ni težav. Jasno pa v centru mesta muc ne more biti spuščen.
Evidentirano

larisa

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #38 : nedelja 04 oktober, 2009, 22:43:39 22:43 »

Mislim ima vsak svoje mišljenje kaj mačke potrebujejo.
Tudi jaz sem mnenja, da je super da se mačka kdaj pa kdaj naužije svežega zraka in da ne prečepi celo svoje življenje v hiši. Meni osebno se smilijo mačke ki jih gledam kako žalostne sedijo na okenski polici, ter si ogledujejo življenje znotrajštirih sten..
Jaz sicer mačke nimam, lahko pa povem glede moje sorodnice. so doma v hiši in mačka je tako zunaj kakor noter. Mislim da je vse to odvisno kako je mačka naučena oziroma navajena. in če mačka ve kje okoli hiše se zadržuje in pa da je njen dom še vedno v hiši in da ne more iti kamor bo hotela potem ne vidim razloga zakaj bi mačko zadrzevali v hiši.
Sploh pa mačk ne moremo primerjati z ribami, ptiči, psi...kaj šele z otroki! Nekatere izjave, kar se tiče ljudi in živali so mi res poden.
« Zadnja sprememba: nedelja 04 oktober, 2009, 22:46:08 22:46 larisa »
Evidentirano

blyss

• huda zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 575
« Odgovor #39 : nedelja 04 oktober, 2009, 22:50:56 22:50 »

Če mucu ne moreš nuditi vsakodnevnih sprehodov, igre in crkljanja, potem se pač ne odločiš imeti mačko. Je pač ne moreš imeti.

Evidentirano

blyss

• huda zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 575
« Odgovor #40 : nedelja 04 oktober, 2009, 22:55:46 22:55 »

No jaz govorim o primerih, kot je moja  bivša sošolka. "Imajo" kake 4 mačke, včasih več, včasih manj   :agh:, ki nikoli ne gredo v hišo. Jim je to prepovedano. So nesterilizirane. Ker pa le niso "toliko" njihove, da bi šli v te stroške. Potem pa muce pridejo v njihovo klet skotiti, jih pa sošolkin oče utopi. In oče pravzaprav ni zloben, je zelo zabaven, prijazen in zato takega obnašanja res ne razumem.
Evidentirano

Ewa

• Član društva
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 1.219
    • Moje fotografije
« Odgovor #41 : nedelja 04 oktober, 2009, 22:59:31 22:59 »

Kako točno pa naučiš mačko, do kod se lahko giba?
Moja teta ima dva mačka v stanovanju in "nesrečno" gledata skozi okno. Ko pa je okno/balkon odprt potisneta glavo skozi in se potem vrneta nazaj v stanovanje. In ne izgledata nič nesrečno in žalostno.
Verjemi, ni mi lepšega kot videti mačko, ki se preganja po snegu in pride zjutraj, dišeča po senu v katerem je spala. Ni mi pa všeč, ko se ta ista mačka nekega dne ne vrne, jo najdeš na cesti, se vrne vsa pretepena,...
Evidentirano
“Let's think the unthinkable, let's do the undoable. Let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all.”
Douglas Adams

larisa

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #42 : nedelja 04 oktober, 2009, 23:02:59 23:02 »

No jaz govorim o primerih, kot je moja  bivša sošolka. "Imajo" kake 4 mačke, včasih več, včasih manj   :agh:, ki nikoli ne gredo v hišo. Jim je to prepovedano. So nesterilizirane. Ker pa le niso "toliko" njihove, da bi šli v te stroške. Potem pa muce pridejo v njihovo klet skotiti, jih pa sošolkin oče utopi. In oče pravzaprav ni zloben, je zelo zabaven, prijazen in zato takega obnašanja res ne razumem.

pa to je za mene nekaj čisto drugega. Tak človek pač ne mara mačk in mu ubistvo mačka ne predstavlja domačo žival.. To se mi zdi da se ponavadi dogaja na kaškni kmetiji, kjer mačka res ni za v hišo ampak se par mačk prosto sprehaja zunaj. To, da pa človek, ki obožuje svojo mačko in želi da bi imela lepo življenje ( za moje pojme to vlkjučuje tudi zunanje okolje, če so seveda za to pogoji), je pa spet druga zgodba.
Evidentirano

larisa

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #43 : nedelja 04 oktober, 2009, 23:07:36 23:07 »

Kako točno pa naučiš mačko, do kod se lahko giba?
Moja teta ima dva mačka v stanovanju in "nesrečno" gledata skozi okno. Ko pa je okno/balkon odprt potisneta glavo skozi in se potem vrneta nazaj v stanovanje. In ne izgledata nič nesrečno in žalostno.
Verjemi, ni mi lepšega kot videti mačko, ki se preganja po snegu in pride zjutraj, dišeča po senu v katerem je spala. Ni mi pa všeč, ko se ta ista mačka nekega dne ne vrne, jo najdeš na cesti, se vrne vsa pretepena,...

Zato pa pravim da je odvisno od mačke in pa pogojev..če tista mačka ve kje je njen dom in ve da ne sme iti kamor se ji bo zahotelo potem se očitno da.
Torej ima tvoja teta dva zelo "srečna" mačka. Verjamem da ne se ti zdi, da ne izgledata žalostno, saj jiva srečna pomojem še nisi videla.
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 10.706
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #44 : nedelja 04 oktober, 2009, 23:13:25 23:13 »

Če mucu ne moreš nuditi vsakodnevnih sprehodov, igre in crkljanja, potem se pač ne odločiš imeti mačko. Je pač ne moreš imeti.

S tem se nikaor ne morem strinajti. So macke, ki enostavno nocejo ven. Imam doma dva taka. Oba sta bila od malega navajena hoditi na sprehode in obema je nekega lepega dne "naredilo klik" in noceta vec ven. Tistih nekajkrat letno, ko vseeno poskusam, najprej ze po stopnicah navzdol (macek varno spravljen v transportni boks, ki ga je navajen) poslusam nejevoljo, ki se v avtu stopnjuje v tuljenje (oba sta bila od malega tudi navajana na voznjo z avtom, MAkis se je od prvega dne, ko ga imam, to je od starosti deset dni, nekaj tednov tudi vsakodnevno 2x vozil z avtobusom). Ja, sem poskusala tudi brez avta, v okolici bloka, a oba dobita take :agh: oci in samo cakata kam se bosta skrila in kako mi bosta zlezla na glavo (sem poskusala tudi ob razlicnih urah, ko ni drugih sprehajalcev in prometa). Ce gremo na sprehod na kaksen bolj oddaljen = osamljen kraj, torej z avtom, je tam popolnoma enako. Macka tulita, se plazita in samo gledata kako bi izkoristila priliko, da bi pobegnila nazaj. Ko sem MAkisa nazadnje peljala ven, se je zgodilo tole (zgodbica).

Od takrat naprej mi na kraj pameti ne pade, da bi ga se kdaj kam vozila na sprehod. Ze tistih dvakrat letno, kolikorkrat je do sedaj v povprecju moral ven (k mojim starsem ali na kliniko), je dovolj, tako zanj kot za vse ostale vpletene. Mini sem nazadnje naredila "uslugo" pred kratkim, ko sem jo vzela s seboj na snemanje O zivalih in ljudej v Tivoli. Macko sem, samo za posnetek, komaj dobila ven iz transporterja, sicer pa je med celotnim snemanjem lezala ne samo v kotu transporterja, ampak pod blazino v njem.

No, pravzaprav lazem. Ja MAkis bi sel ven in enkrat je celo sel. Ampak tak njegov izlet se ne bi koncal dobro, ker edina pot po kateri bi sel dejansko ven, je skozi okno, za prvim pticem/muho/cebelo, ki bi ga videl (zato imam samo zaradi njega na oknu mrezo). Prvi (upam, da tudi zadnji) izlet se je k sreci koncal bolje kot se je zacel. Uspel je namrec iztakniti "izpuh" od klime in skozi luknjo zlezti na streho (zivim v podstresnem stanovanju) od koder je skocil dobra dva metra navzdol (in notri) in me pricakal na koritu za roze (tisto koritce, ki se obesi za ograjo in je veliko 15 x 40 cm).

Ko bom enkrat prisla do svoje hiske, mackona jasno dobita macjak, oz. vrt ograjen z mackotesno ograjo - in samo upam, da bosta eno, oz. drugo, sprejela kot del stanovanja/hise ...

Spet, nista edina taka macka. In res bi ju z veseljem vozila s seboj in Spelo na sprehode, zato sem ju na to tudi navajala, saj se mi je zdelo, da bosta z veseljem zunaj preganjala muhe in se igrala s travo. Pa nic od tega ... Ocitno sta mazohista, ki raje zdita notri v vsej svoji nesreci  :blik:

kasneje so bile dodane samo slike, za vse tiste, ki se jim ne ljubi klikat in brati dolgih zgodb
« Zadnja sprememba: ponedeljek 05 oktober, 2009, 00:52:43 00:52 maja01 »
Evidentirano
You become responsible, forever, for what you have tamed.
Strani: 1 2 [3] 4 5 ... 16   Gor