Forum Zverinice

Prosimo, da se prijavite or registrirate .

Prijavite se z uporabniškim imenom, geslom in dolžino prijave
Napredno iskanje  

Novice:

Vse nove uporabnike naprošamo, da se najprej predstavijo v forumu O članih in upoštevajo pravila foruma.
Hitri vodnik za nove in bodoče lastnike
Društveni telefon: +386 70 775 734
Vabimo vas, da se nam pridružite v Facebook skupini Zverinice

Strani: [1] 2 3   Dol

Avtor Tema: Gripa - kasljanje, kihanje, ...  (Prebrano 3773 krat)

0 Uporabnikov in 1 gost spremljajo to temo.

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 10.706
  • Beastmaster
    • zverinice
Gripa - kasljanje, kihanje, ...
« : sreda 15 april, 2009, 15:17:29 15:17 »

Dihurji so dovzetni za okužbo z virusi influence A in B, ki povzročajo gripo. Dokazano je, da se okužba z virusom influence lahko prenaša med dihurji, z dihurjev na ljudi in obratno.  lahko prenaša v obe smeri - s človeka na dihurja in z dihurja na človeka. Zdravila za gripo (tudi za ljudi) ni, zato je preventiva najboljša možnost. To vključuje izolacijo bolnih živali, če pa zbolimo sami, poskušajmo biti čim manj v stiku z dihurji.

Klinični znaki, ki se pojavijo približno 48 ur po okužbi, so podobni kot pri ljudeh - povišana telesna temperatura (40° C in več), izcedek iz smrčka in oči, kihanje, kašljanje, utrujenost, apatičnost, neješčnost.

Živali v večini primerov okrevajo v sedmih do desetih dneh po okužbi. V nekaterih primerih pride do sekundarne bakterijske okužbe (pljučnice), ki pa jih skušamo preprečiti s preventivno antibiotično terapijo.

Dihurjem NIKOLI ne dajamo zdravil, ki so sicer splošno uporabljana kadar za gripo zbolimo ljudje. Zdravila kot so Aspirin, Lekadol, ... so namreč že v nizkih dozah za dihurje izredno nevarna. Lahko povzročijo odpoved nekaterih notranjih organov, poškodujejo želodčno sluznico, povzročijo notranje krvavitve, v najhujših primerih pa celo smrt.

Za večino živali gripa ni smrtno nevarna, veliko bolj občutljivi pa so mladiči ter starejše in že bolne živali.

V času bolezni moramo poskrbeti, da žival užije dovolj tekočine in lahko prebavljive hrane (glej Prehrana bolnega dihurja.

© Maja Čonč
« Zadnja sprememba: torek 16 marec, 2010, 12:45:54 12:45 Jana »
Evidentirano
You become responsible, forever, for what you have tamed.

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
Re: Gripa
« Odgovor #1 : torek 20 oktober, 2009, 21:19:20 21:19 »

No, pa ga imamo - prvi potrjen primer prenosa H1N1 ("prasicje" gripe) z lastnika na dihurja. Ne pri nas, ampak v ZDA.

Je pa tematika v casu, ko prihaja sezona gripe, spet aktualna. Torej, ce imate znake gripe (kakrsne koli) bodite cim manj v stiku z dihurji - naj bodo v loceni sobi, vi pa si umivajte in razkuzujte roke, ce se le da, nosite tudi zascitno masko, preverjeno deluje.
m.
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
Re: Gripa
« Odgovor #2 : sobota 12 december, 2009, 23:44:10 23:44 »

Influenca A pri belih dihurjih - uradno obvestilo in priporocila Ambulante za ptice, male sesalce in plazilce, Instituta za zdravstveno varstvo perutnine, Veterinarske fakultete.
« Zadnja sprememba: sobota 12 december, 2009, 23:50:55 23:50 maja01 »
Evidentirano

urša

• zverinica
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 89
Kaslanje in kihanje
« Odgovor #3 : petek 01 januar, 2010, 17:25:50 17:25 »

Maja, prosim za pomoč in nasvet!

Zgleda, da se je naš Rudy nalezel viroze od nas. Začel je kihati in kiha kot mlad maček (danes ponoči). Vročine nima, :no: je pa res, da veliko spi. Normalno je in pije, pa tudi lula in kaka, ni pa posebej razigran :sick:. Redno dobiva tudi vitaminsko pasto. Ali je kihanje znak, da  morava k veterinarju? Kot sem brala, si priporočala preventivno in vzporedno zdravljenje z antibiotiki. Je kaj takšnega, kar bi mu lahko dali doma, ali naj kar počiva? Glede na to, da so to svetovali tudi sinu, ki je sicer imel vročino? :thnx:

Tudi tebi želim hitro okrevanje - naj se ti ne vleče tako dolgo, kot se je meni!

LP Urša

Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
Re: Kihanje
« Odgovor #4 : petek 01 januar, 2010, 17:54:53 17:54 »

Od kod ste?
m.
Evidentirano

urša

• zverinica
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #5 : petek 01 januar, 2010, 19:13:27 19:13 »

Iz Celja. Hodimo pa k Zvitorepki. Lepo prosim, ne me vikat.

LP Urša
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #6 : petek 01 januar, 2010, 19:19:05 19:19 »

Je bilo misljeno mnozinsko, ne vikalno  :D

Koliko je pa imel temperature? Samo kiha, ali tudi kaslja? Ima izcedek iz oci, smrcka? Ce ja, kaksen je ta izcedek (prozoren/gost/...)?
Evidentirano

urša

• zverinica
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #7 : petek 01 januar, 2010, 19:50:10 19:50 »

Meni deluje kot kihanje. Tako, večkrat zaporedoma, kot bi mu nagajala muca v nosu. Oči ima čiste in nič kalne, smrček pa hladen in moker. Mogoče bolj moker, ko kihne, se pa po kihanju oblizne. Ampak ni videti kot smrkelj, tudi ni nič sluzast, samo prozoren in moker smrček. Tudi nosnice zgledajo prehodne, vsaj kolikor vidim. Ali mu moram vseeno meriti vročino :ill:, tudi če na otip ni vroč? Nima vročih tačk, ni vroč v pazdušni gubi. Tudi jeziček je normalno roza barve.

Če predvidevaš, da je potreben antibiotik, bi te prosila, da mi napišeš, kateri in cca koliko (Rudy ima cca 1.700 - 1.800 g). V Celju dihurji niso zelo pogosti in potem je včasih dobro vedeti, kaj priporočate vi, ki imate več izkušenj. Sicer ne vem, ali jutri ambulanta dela.

LP Urša
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #8 : petek 01 januar, 2010, 20:03:52 20:03 »

Temperaturo mu vseeno izmeri (priporocam, da jo meris 2x dnevno - zjutraj in zvecer). Sicer pa, ce samo kiha, bi jaz pocakala z zdravili, mu pa tudi ne bo skodilo, ce jh dobi.

Ce boste hodili k veterinarju, prej poklici in se narocite, povej, da ima respiratorno obolenje (in da je sum na gripo). Naj mu da ene sirokospektralne antibiotike, mislim, da bo vedel kaj in koliko. Doma ga osamite in naj z njim rokuje samo en clan druzine. Glej, da bo jedel in pil.

Ce bi bilo karkoli slabse, me lahko tudi poklices.
m.
Evidentirano

urša

• zverinica
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #9 : petek 01 januar, 2010, 20:22:21 20:22 »

Maja, najlepša hvala za informacije :thnx:, ceprav gnjavim med prazniki. Jutri bom preverila, kako je z ambulanto.

Kam pa te lahko pokličem, če bi bilo potrebno? Upam sicer, da bo vse v redu.

LP Urša
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #10 : petek 01 januar, 2010, 20:38:42 20:38 »

Ni za kaj. Moja stevilka je 040 395 995.

Pozdravite se.
m.
Evidentirano

furi

• zverinica
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 112
kašlanje
« Odgovor #11 : nedelja 03 januar, 2010, 18:58:57 18:58 »

ojla
 Jaz sem prebolele novoletno gripo Pablo pa je danes začel kašljati in kihati. In to tako da ne neha in neha. Ko kihne vse pošprica od sline. Tudi solzne oči ima. Temperaturo pa ne vem kako naj zmerim. Nekaj časa sem držala termometer pod pazdušno gubo in je pokazalo 35,7, vendar ni dal miru .Ali mu lahko zmerim temperaturo v ritki?
Jutri popoldan grem z njim k veterinarju vi pa mi prosim napišite kako naj doma omilim kašlanje in kihanje
Zelo se mi smili, ker ne vem kako naj pomagam.

Jasmina
Evidentirano

Majci_1

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 1.190
Re: kašlanje
« Odgovor #12 : nedelja 03 januar, 2010, 19:15:53 19:15 »

v ritki mu zmeri  :cheese:
Evidentirano
Maja & Nejc   we love ferrets <3

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #13 : nedelja 03 januar, 2010, 20:23:08 20:23 »

Temperatura se zivalim meri rektalno.

Je kdo od vas doma v zadnjem casu imel gripo ali kaksno drugo prehladno obolenje? Ce boste hodili do veterinarja, prej poklici, se naroci in jih opozori, da ima dihur znake gripe. Dihurja loci (to pomeni vsak v svoji sobi) in z bolanim dihurjem naj rokuje samo eden od vaju, toliko kot je nujno. Pri tem je fino, ce nosis zascitno masko, priporoca se tudi rokvice, ampak jaz ti jih ne bom, ker se zna zgoditi, da bos zaradiu njih fasala ugriz, tudi, ce sicer dihur ne grize, se pa vsekakor po rokovanju z njim temeljito umij in razkuzi. In preberi tole.

Evidentirano

urša

• zverinica
  • Odjavljen Odjavljen
« Odgovor #14 : nedelja 03 januar, 2010, 20:52:31 20:52 »

No, Rudy še kar kiha in to takšne rafalne kihce :scared:, je pa že boljši kot včeraj. Ampak samo, ko je pokonci. Spi pa zelo mirno :pinch:. Je z apetitom, pije veliko, veliko pa tudi spi. Pa tudi šibne že čez stanovanje, včeraj pa je bil bolj na easy. Včeraj nisem imela sreče z ambulanto, se greva  jutri pokazat :+:, za vsak slučaj. Je zanimivo - najprej sem imela gripo jaz (ni bila potrjena, ampak je na koncu izvenelo kot gripa podobna pandemski, ker je pač ne testirajo) -  in sem ležala 25 dni, pa je ni dobil. Pred Božičem je zbolel sin in en teden za njim še Rudy :ill:. Takole je pa včeraj zgledal naš utrujeni bolniček, ki se je kar prestavljal iz enega ležišča na drugo.

P.s.
Zapakiral se je sam!
Evidentirano
Strani: [1] 2 3   Gor