Forum Zverinice

Prosimo, da se prijavite or registrirate .

Prijavite se z uporabniškim imenom, geslom in dolžino prijave
Napredno iskanje  

Novice:

Vse nove uporabnike naprošamo, da se najprej predstavijo v forumu O članih in upoštevajo pravila foruma.
Hitri vodnik za nove in bodoče lastnike
Društveni telefon: +386 70 775 734
Vabimo vas, da se nam pridružite v Facebook skupini Zverinice

Strani: 1 [2] 3   Dol

Avtor Tema: Čipiranje  (Prebrano 2542 krat)

0 Uporabnikov in 1 gost spremljajo to temo.

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 10.706
  • Beastmaster
    • zverinice
Re: Čipiranje
« Odgovor #15 : četrtek 24 junij, 2010, 00:23:08 00:23 »

Ne vem komu je bil sicer tvoj komentar namenjen, ce leti na Sismisev cip, je ta prazen zato, ker je dihur uvozen iz Ceske in je bil kupljen v eni od trgovin. Cipi zivali, ki se prodajajo v trgovinah, seveda v CRP niso pisani na trgovino, ampak so "prazni". Prejsnja lastnica ga nase ni vpisala, jaz ga pa nase za pol dneva tudi nekako nisem (in tistih, ki so cipirani tudi ne bi - ker nima smisla). Torej ga mora Andja pac peljati h kateremu koli vetu in to uredit. Ce bi lahko to uredili na VF bi jaz ze zdavnaj to uredila (velja za vse, ki so bili posvojeni prek drustva), ampak ker na VF ni dostopa do CRP (VF kot izobrazevalna ustanova nima koncesije za cepljenje proti steklini in nima dostopa do CRP), tega ne morem.

Potni list seveda lahko dobis brez cipa. Ne mores si pa s tem kaj dosti pomagati, ker brez cipa ne mores cez mejo. Cipiranje za bele dihurje in za macke pac ni obvezno in se izvaja izkljucno na zeljo lastnika, prav tako vpis v CRP. Veterinarji jih (velja tudi za macke), razen na zeljo lastniko se vedno niti ne vpisujejo v CRP, nekateri pa se vedno ne vedo, da ta moznost obstaja, ceprav obstaja ze vsaj leto, ce ne dve (ali tri).

Sicer pa veterinar ob cepljenju - razen, ce gre za prostovoljno cepljenje proti steklini, nima kaj za gleda v CRP, ker pasja kuga s tem nima niti najmanjse veze.
Evidentirano
You become responsible, forever, for what you have tamed.

Petya

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 642
« Odgovor #16 : četrtek 24 junij, 2010, 08:44:37 08:44 »

A je čipiranje za dihurčka boleče? Mislim, se to naredi z debelo iglo? Niti si ne predstavljam kako vse zgleda  :embarassed:
Evidentirano

Bina

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 4.961
    • BinaBana- moj album
« Odgovor #17 : četrtek 24 junij, 2010, 09:38:20 09:38 »

To je igla kot "konj" :P Sicer je se nisem videla, samo kot sem tipala cip, je premera po moje ene 3-4mm :mez: :scared: :huh:
Evidentirano
Takle mamo! ;)

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #18 : četrtek 24 junij, 2010, 10:57:26 10:57 »

Ni tako bolece kot izgleda. Igla je enaka kot za cipiranje psov in mack in je res debela. Zoprno je, ker je koza dihurjev precej trda in neelasticna. Da se jih cipirati na zivo, ce jih zamotis s pasto gre pri vecini brez tezav. Mi jih sicer rajsi za dve minuti zaspimo (zato potrebujes plinsko anestezijo, ki je vsak veterinar se nima) in mesto kjer vstavimo cip/oz. implant potem tudi zasijemo. So se skozi vbodno rano namrec cipi ze izgubljali.
Evidentirano

Jana

• Glavni moderator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 2.981
« Odgovor #19 : četrtek 24 junij, 2010, 11:02:21 11:02 »

A je čipiranje za dihurčka boleče? Mislim, se to naredi z debelo iglo? Niti si ne predstavljam kako vse zgleda  :embarassed:

Bila sem zraven pri čipiranju dihurja Sparka in moram reči, da tudi trznil ni.
Evidentirano
Nikoli ne bodi zadovoljen s tistim, kar si, če želiš postati tisto, kar nisi; kajti tam, kjer si postal zadovoljen, boš tudi ostal.

c4ndle.light

• moderator - član
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 1.407
« Odgovor #20 : četrtek 24 junij, 2010, 11:13:20 11:13 »

Pri nas je pa vse skupaj delovalo zelo boleče. Saj ne vem, ali je bilo krivo to, da je bil veterinar nesposoben, ali ima pa Jupi res toliko debelejšo kožo.
Se je kar pošteno namatral, da je prebodel kožo, revež Jupi je zraven cvilil in bil na koncu precej krvav okoli mesta vboda :(
Evidentirano

Petya

• zverina
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 642
« Odgovor #21 : četrtek 24 junij, 2010, 13:24:07 13:24 »

Aha... no mislim da bo res najboljše da jo čipiram ko bo imela kastracijo in bo  :sleep: (sem že razmišljala da jo še nebi, ker verjetno kakšnega potnega lista ne bomo rabili), ker je bil že problem ko sem jo po hormonsko peljaja, še s pasto smo jo težko zamotli.
Evidentirano

Masa

• moderator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 4.495
« Odgovor #22 : četrtek 24 junij, 2010, 14:13:53 14:13 »

Liesl se pri implantu ni opazila, kaj se dogaja  :cheese:
Evidentirano

PilotGirl

• huda zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 410
  • Dihurčki so zakon!
« Odgovor #23 : ponedeljek 28 junij, 2010, 15:23:59 15:23 »

Maja, sam veš kaj mi pol ni jasno, zakaj pa potem veterinarske klinike zahtevajo, da se vpišeš, pa čeprav, gre živalica v trgovino in jo prodaja rejc??? Meni so razložili, da to morajo zakonsko vpisati, ne glede na to a je ali ni iz tujine, gre v trgovin ali ne in če je rejec pravna oseba se pravi podjetje.

Jaz ko vozim čipirat lahko povem, da je čipiranje težko, pa ne da nebi bili izkupeni, vendar imajo zverinice ful trdo kožico :( Če je pa še veterinar bolj nov pri čipiranju dihurčkov, je pa še en - več. Če je pravilno čipiran, sploh dihurček ne zakrvavi. Se pa zelo hitro zgodi, da kaj zadane oziroma, ker je nemiren, da zakrvavi. Pri meni se je zgodilo, da smo čipirali punčko in ker je mislil, da je toliko trša kožica, je revco prepičil in v mojo dlan vstavil čip. :( Takrat sem pa 10000% začela sočustvovati  :ferret:. Smo imeli celo kolobocijo potem ven dobit in po njej novega dat in zašiti, da nebi padel ven. Je pa tako, eni dihurčki zelo lepo prenesejo, se niti ne oglasijo, eni pa joj muka, ko jokajo :( No Pavel je že mojster in to hitro počipira pa brez krvi. Edino opazila sem, da mo mrfijo pri albinčkih pa tako rado zakrvavi, pa ne da bi bili občutljivi, vendar mrfi :( Zakrvavi in se bolj vidi.

Sicer pa čim manj joka in krv pri čipiranju, res po svoji izkušnji v roko povem to je totalno neprijetno in zelooo boleče :( Je mesec na okoli pa me še vedno boli. Brazgotinca mi je pa ostala.

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #24 : ponedeljek 28 junij, 2010, 15:57:25 15:57 »

Sicer pa kot je bilo ze "100 x" napisano, cipiranje za dihurje ni obvezno in je povsem prostovoljno, razen, ce zeli lastnik z zivaljo preckati mejo.

Druga stvar je verjetno, ce se prodaja v trgovino, je mozno, da ta zahteva cipiranje oz. neko drugo oznacitev (npr. pri kuncih in glodalcih sponko) zaradi njihove evidence. Ampak ne vem zagotovo, ker nisem nikoli prodajala zivali v trgovino. In mocno upam, da jih tudi ti ne ...
Prav tako verjetno veljajo drugacna pravila (ne vem, ker se s tem ne ukvarjam) za rejce, ki imajo registrirano dejavnost vzreja zivali.
Evidentirano

Anja

• huda zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 561
« Odgovor #25 : torek 31 maj, 2011, 08:28:58 08:28 »

Vceraj mi je Kami pobegnila - ze drugic in vedno bolj razmisljam o cipiranju. Ampak zadeva je taksna : Akuma je cipiran in  na vratu se mu fuuul cuti ta cip ... tudi ko ga za gubo primes je treba pazit, ker je cip tocno tam (na desni strani vratu) ... pa se odkar ma ta cip, ima zeeeeeeelllloooo rad da ga cohas po vratu - v bistvu direkt tam ko ima cip (se prav zvija pa nastavlja pa celi se nasrsi). To normalno ?
Zaj pa za Kami me je se bolj strah, ker je je manj skupaj...pa bi se se bolj cuto ta cip, pa sploh je nebi vec mogo za gubo prijet...

(Kamiko smo nasli cez pol ure v baru preko ceste)
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #26 : torek 31 maj, 2011, 09:42:46 09:42 »

Cip se cuti tudi pri psu. Pazit je treba edino nekaj dni po cipiranju, da se rana res dobro zaceli, saj zaradi neelasticnosti koze lahko cip pade ven.

Ce jo bos cipirala, jo obvezno vpisi se v centralni register psov (moras reci, ker tega ne naredijo hkrati s cipiranjem. Dobro bi bilo tudi, da preveris, ce je Akuma vpisan) ker ce ima dihur cip, pa ni zaveden v CRPsi, ti to cisto nic ne pomaga, saj je cip "prazen". pac citalec zazna stevilko cipa in to je to. Ce je pa zival vpisana v CRPsi, pa vsak veterinar (razen na VF) vpise stevilko stevilko cipa v CRPsi in mu ven vrze podatke lastnika.
Evidentirano

Anja

• huda zver
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 561
« Odgovor #27 : torek 31 maj, 2011, 11:45:16 11:45 »

Ja pa ni to mozno zlomit al pa kaj ? Ko se dihurja cotata za vrat ?
Evidentirano

Masa

• moderator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Komentarjev: 4.495
« Odgovor #28 : torek 31 maj, 2011, 15:19:33 15:19 »

Ce te ta cip tako hudo moti na vratu, ga lahko pocasi zmasiras na drugo mesto... Ali pa bo sam zlezel. Maximus je bil cipiran na levo stran vratu, cip ima pa zdaj nad levo lopatico. Liesl v sredino vratu, cip ima pa vsaj tri centimetre nizje.
Evidentirano

maja01

• Administrator
  • Odjavljen Odjavljen
  • Beastmaster
    • zverinice
« Odgovor #29 : torek 31 maj, 2011, 16:48:16 16:48 »

Teoreticno mozno je, prakticno pa malo manj.
Evidentirano
Strani: 1 [2] 3   Gor